,

Bezmiâlem Vakıf Üniversitesi sağlık alanındaki tercihlere yön veriyor

Bezmiâlem Vakıf Üniversitesi, uzman kadrosu ve eğitim imkânları ile Türkiye’nin sağlık alanında tercih edilen eğitim kurumlarının başında geliyor.

İki asırlık sağlık tecrübesi ile geçmişten aldığı köklü geleneği günümüz modernliğiyle birleştiren ve sağlıkta ilklerin üniversitesi olan Bezmiâlem Vakıf Üniversitesi, uzman kadrosu ve eğitim imkânları ile Türkiye’nin sağlık alanında tercih edilen eğitim kurumlarının başında geliyor.

1845 yılından bu yana sağlık hizmeti veren ve 2010 yılında üniversiteye dönüşümü gerçekleşen Bezmiâlem Vakıf Üniversitesi, kurulduğu günden bu yana sağlıkta kariyer yapmak isteyen öğrencilerin öncelikli tercihleri arasında yer alıyor. Sağlık alanında tematik bir üniversite olan Bezmiâlem, alanlarında uzmanlaşmış 544 akademisyenle Tıp, Diş Hekimliği, Eczacılık, Sağlık Bilimleri Fakülteleri ve Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksek Okulu’nun yanı sıra Sağlık Bilimleri Enstitüsü, Yaşam Bilimleri ve Biyoteknoloji Ensitütüsü, Gastroentoroloji Enstitüsü’nde öğrencilerine eğitim ve araştırma imkanı sunuyor. 3322 öğrencisi bulunan üniversite, 2018-2019 akademik yılında, üst düzey eğitim kalitesini yeni öğrencileriyle buluşturmayı hedefliyor.

DÜNYA STANDARTLARINDA EĞİTİM

Uzman akademisyen kadrosu, eğitim ve araştırma imkânları ile sağlık alanında ilklerin üniversitesi olmayı başaran Bezmiâlem Vakıf Üniversitesi, doktora, yüksek lisans, lisans ve ön lisans programlarında, teorik ve pratik anlamda donanımlı sağlık personelleri yetiştiriyor. Ayrıca, Derece Bursu, Akademik Başarı Bursu ve Sporcu Bursu gibi çok çeşitli burs imkânları da sunuyor. ABD’nin sağlık alanında önde gelen üniversitelerinden Johns Hopkins Üniversitesi başta olmak üzere uluslararası üniversite iş birlikleri ile de öğrencilerini yurtdışında eğitim imkânı ile buluşturuyor. Öğrencilerin sosyo-kültürel ve sportif açıdan gelişimini sağlamayı amaçlayan Bezmiâlem Vakıf Üniversitesi’nde, Türkiye’de ilk kez kurulan Kanserle Yaşam ve Dayanışma Kulübünden Yelken Kulübüne kadar 32 farklı öğrenci kulübü bulunuyor.

HEM TEORİK HEM PRATİK

OSCE Salonları ve Beceri Laboratuvarı, öğrencilere, gerçek hastalarla karşılaşma öncesi, her türlü senaryoya göre hazırlanmış laboratuvarlarda mankenler üzerinde çalışma imkânı sunuyor. Öğrencilerin mezun olmadan hastane ortamını deneyimleyecekleri, dünya standartlarına uygun, tam donanımlı 13 yapılandırılmış klinik muayene istasyonu ve öğrenci polikliniğine sahip olan OSCE ve Beceri Laboratuvarı, öğrencilerin el becerilerinin gelişmesi için büyük avantaj sağlıyor.

BAŞARILARINI TESCİLEDİ

URAP (University Ranking by Academic Performance) tarafından yayınlanan araştırma raporuna göre; Bezmiâlem Vakıf Üniversitesi, 2017-18 sıralamasında 2000 yılından sonra kurulan üniversiteler arasında 1’inci sırada yer alırken, 6000’den az öğrenci alan üniversiteler arasında 2’nci, tüm vakıf üniversiteleri arasında ise 4’üncü sırada yer alıyor. Uluslararası sıralamalarda da yıldan yıla yükselen bir grafiğe sahip olan Bezmiâlem Vakıf Üniversitesi, Ulusal Tıp Eğitimi Akreditasyon Kurulu tarafından yapılan değerlendirme ile akreditasyon sürecine kabul alma başarısı gösterdi.

BEZMİÂLEM VAKIF ÜNİVERSİTESİ HAKKINDA

Bezmiâlem Vakıf Üniversitesi’nin temelleri, Sultan 2.Mahmud’un eşi Bezmiâlem Valide Sultan tarafından 1845 yılında atılmıştır. Döneminin en modern, donanımlı, batıyla eş düzeyde sağlık ve eğitim hizmeti sunan kurumu olma özelliğine sahiptir. Kurulduğu günden bu yana sağlık alanındaki hizmetini kesintisiz şekilde sürdüren Bezmiâlem, 2010 yılında üniversiteye dönüşerek bilgi birikimini akademik çalışma alanına taşımıştır.

T.C. Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne bağlı olarak hizmet veren kurumun kurucu vakıfları Bezm-i Âlem Valide Sultan Vakfı, Abdülhamit Sani Vakfı ve Silahtar Abdullah Ağa vakıflarıdır.

Alanlarında uzmanlaşmış 544 akademisyenle hizmet veren Bezmiâlem Vakıf Üniversitesi; Tıp, Diş Hekimliği, Eczacılık, Sağlık Bilimleri Fakülteleri ve Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksek Okulu bölümlerinde öğrencilerine eğitim veriyor. Hastalıkların tedavisinde bitkilerin kullanılması ve etkilerinin araştırılmasını sağlayan Türkiye’nin ilk Fitoterapi Merkezi’ne ev sahipliği yapan kurumda, ayrıca öğrencilerinin gerçek hastalarla karşılaşma öncesinde her türlü senaryoya göre hazırlanan mankenler üzerinde çalışabilmelerini sağlayan Türkiye’nin ilk ve en kapsamlı OSCE Salonları ve Beceri Laboratuvarı yer alıyor.

Bezmiâlem Vakıf Üniversitesi’nin, başta ABD’nin sağlık alanında önde gelen üniversitelerinden Johns Hopkins olmak üzere dünyanın sağlık alanında en saygın kuruluşlarının yer aldığı toplamda 35 ülkeden 70 üniversite ile iş birliği bulunmaktadır.

URAP (University Ranking by Academic Performance)’a göre; Bezmiâlem Vakıf Üniversitesi, 2017-18 sıralamasında 2000 yılından sonra kurulan üniversiteler arasında 1’inci sırada yer alırken, 6000’den az öğrenci alan üniversiteler arasında 2’nci, tüm vakıf üniversiteleri arasında ise 4’üncü sırada yer almaktadır.