,

Bilgi güvenliği için İngiltere’de eğitim yolculuğu 

İzmir Ekonomi Üniversitesi (İEÜ) Elektrik Elektronik Mühendisliği Bölümünü birincilikte tamamlayan Hakan Kayan
İzmir Ekonomi Üniversitesi (İEÜ) Elektrik Elektronik Mühendisliği Bölümünü birincilikte tamamlayan Hakan Kayan, bilgi güvenliği alanında dünyanın 13. üniversitesi olan İngiltere’deki Surrey Üniversitesinde yüksek lisans ve doktora bursu kazandı. Kayan, 4 yıl boyunca güvenlik sistemleri ve uygulamaları alanında uzmanlaşacak.
2017 yılı mezunu Hakan Kayan, Yurt Dışına Lisansüstü Öğrenim Görmek Üzere Gönderilecek Adayları Seçme ve Yerleştirme (YLYS) bursu kapsamında Türkiye’den elektrik elektronik ve bilgisayar mühendisliği alanında seçilen 13 kişi arasında yer aldı. Bursu Türkiye birincisi olarak kazanan Kayan, Londra’da eğitimini tamamladıktan sonra Türkiye’de güvenlik sistemleri ve uygulamaları alanında akademik çalışmalar yapmayı hedeflediğini söyledi.
Bilgi güvenliğinin Türkiye’de geliştiğine dikkat çeken Kayan, “Dünya genelinde ve ülkemizde siber güvenlik, gizliliğin sağlanması, şifreleme ve şifre anahtarlarının güvenli olması günümüzün en önemli konuları haline geldi. Ben de yüksek lisans ve doktora çalışmalarımı bilgi güvenliği alanında yapacağım. Uzmanlaşıp ülkeme bu alanda akademik katkı sağlamak istiyorum. İzmir Ekonomi Üniversitesinde teorik eğitimin yanı sıra sektör deneyimi de olan akademisyenlerimizden eğitim almanın büyük yararını yaşadım. Öğrenciliğim sırasında da birçok projede aktif yer aldım. Türkiye’de edindiğim deneyim ve bilgi birikimimi, Londra’daki eğitimim boyunca daha da arttıracağım” dedi.
HAKAN KAYAN MAYIS 2017’DE BU HABERLE GÜNDEME GELMİŞTİ
Isı kayıpları İHA ile tespit edilecek

İzmir Ekonomi Üniversitesi Elektronik Mühendisliği öğrencileri Burak Çiçeksoy, Hakan Kayan, Oğuzhan Ulucan geliştirdikleri yazılım ile termal kamerayı birleştrerek yeni nesil bir İHA (İnsansız Hava Aracı) tasarladı. Geliştirilen bu insansız hava aracı sayesin binalardaki ısı kaçakları tespit edilerek kayıplar önlenebilecek.

İzmir Ekonomi Üniversitesi (İEÜ) Elektrik – Elektronik Mühendisliği öğrencileri Burak Çiçeksoy, Hakan Kayan, Oğuzhan Ulucan, “Drone ile Isı Kaçağı Kontrolü” çalışmasında İHA ile termal kamerayı birleştirdi ve geliştirdikleri yazılımla binalardaki ısı kaybını ortaya çıkardı. TÜBİTAK Üniversite Öğrencileri Araştırma Projeleri Destekleme Programı kapsamında destek alan öğrenciler, enerji kaybının kontrolüne yenilikçi bir çözüm bulmayı amaçlıyor.

Maddi zararları kullanıcıya aktaracak
Genç girişimciler, özellikle bina cephelerinde ve çatılarda oluşan ısı kayıplarını ölçecek, ısı kaybının oranı ve sebep olduğu maddi zararları kullanıcıya aktaracak. Bu sayede kullanıcın tasarruf etmesini sağlanacak ve günden güne önemi artan enerji kaybı konusunda kullanıcılar bilgilendirilecek.

Çalışmaları hakkında bilgi veren İEÜ Elektrik – Elektronik Mühendisliği 4. Sınıf Öğrencisi Hakan Kayan, drone’u kendilerinin ürettiklerini belirterek, “Enerji israfı, günümüzün en büyük problemlerinden birini oluşturuyor. Bu sorun ekonomik olarak halkımızın cebini yakıyor. Isı kaybı oranı çatılarda yüzde 25 iken, binaların cephelerinde bu oran yüzde 35’e kadar çıkıyor. Özellikle yüksek binalardaki ısı yalıtımı kontrollerinin yapılması oldukça zor. Araştırmamızda, doğal gaz ile ısınan 120 metrekare bir ev iyi yalıtılmamışsa, yıllık olarak ev sahibine yaklaşık bin 200 TL’yi aşan maddi kayıp oluşturuyor” dedi.

Drone, termal kamera ve yazılım bir arada
Kayan, bu alandaki eksikliği gidermeyi, ölçümleri hızlı ve güvenli şekilde yapmayı amaçladıklarını, projede yenilikçi bir bakış açısı olarak drone kullandıklarını aktardı. Özellikle yüksek binaların çatılarına rahatlıkla ve hızlı bir şekilde ulaşabildiklerini kaydeden Kayan, “Drone’a takılıtermal kamera ile aldığımız görüntüleri geliştirdiğimiz yazılımla inceleyip ısı kaçaklarını belirliyoruz. Görüntüler bilgisayarda işlendikten sonra kullanıcıya ısı kaybı olan yerleri gösteriyoruz ve ısı kaybı yüzünden yaşayabileceği ekonomik zararların bilgisi sayısal olarak verebiliyoruz” diye konuştu.