,

Çözüm Akademi Okulları çözüm üreten bireyler yetiştiriyor

Çözüm Akademi Okulları Eryaman Merkez Kampüsü Kurucusu Prof. Dr. Servet Özdemir, fark oluşturan ve takip edilen bir okul olma yolunda hızla geliştiklerini söyledi. 

Çözüm Akademi Okulları Eryaman Merkez Kampüsü Kurucusu Prof. Dr. Servet Özdemir, fark oluşturan ve takip edilen bir okul olma yolunda hızla geliştiklerini söyledi.

Öğrencilerini özgür ve sorumluluk sahibi olarak yetiştirdiklerini belirten Çözüm Akademi Okulları Eryaman Merkez Kampüsü Kurucusu Prof. Dr. Servet Özdemir, çocukların bu sayede karar verme ve eleştirisel düşünce becerisine sahip olduklarını dile getirdi.

* Eryaman Çözüm Akademi Okulu hakkında bilgi verir misiniz?

Okulumuz, bizim ve dünyanın eğitim geçmişi, gelecek öngörülerini sentezleyip geliştiren bir eğitim anlayışına sahiptir. Okulun bir “Ekol” olmasına inanıyoruz. Akademik başarı, sanat, spor, yabancı dil ve Z kuşağına yönelik kapsamlı gelişimsel rehberlik programı uyguluyoruz. Okul, öğrenciyi en azından bir alanda farklılaştırmayı başarmalıdır. Her insan biriciktir ve bir potansiyeli bünyesinde taşır, onu bulup geliştirmek okulun görevidir. Biz öğrenen, araştıran bir okuluz, veri ile karar veririz. STEAM uygulaması tüm öğretmenlerimiz tarafından uygulanır, öğretmenlerimiz arasında ekip çalışması ve birbirini destekleme anlayışı hâkimdir. Öğrenmeyen öğretemez anlayışına inanırız. Öğrenme, en çok okula yakışan bir kavramdır. Eryaman Çözüm Akademi K12 seviyesinde eğitim vermektedir. Okulumuzun en önemli özelliklerinden biri de atölye çalışmalarına önem vermesidir. Tüm dersler atölyelerde yapılır. Beceri atölyelerinden, adabımuaşerete kadar bütüncül bir anlayışımız vardır.

* Okul olarak eğitimde hedefiniz nedir?

Bu okul iddiası olan bir okul. Okul olarak fark oluşturan, takip edilen bir okul olma yolunda gelişmeye devam ediyoruz. Aileler ve çocuklarımız için nitelikli okulu ulaşılabilir kılmak istiyoruz.

* Öğrenciler, sizin okulu neden tercih etmeli, diğer okullardan ayrıcalığınız nedir?

Öğrencilerimiz bizim okulumuzda özgür ve sorumluluk sahibi olarak yetişirler. Karar verme, problem çözme, öğrenmeyi öğrenme, eleştirel düşünme ve yabancı dil becerilerini kazanırlar. Adil olma, toplumsal sorunların farkında ve çözüm üretebilen bireyler yetiştirmek temel hedeflerimizden biridir.

* Eryaman Çözüm Akademi Okulu olarak, öğrencilerinizi akademik, sosyal, kültürel, sanatsal ve sportif açılardan tam donanımlı yetiştirmek, onları çok yönlü bireyler olarak geleceğe hazırlamak için eğitim konusundaki yaklaşımlarınız nelerdir?

Çalışkan olmak, üretici olmak, okulumuzda önemsenen değerler arasında yer alır, her öğrencinin yapabileceğinin en iyisini yapmasına imkân sağlarız. Seçmeli derslere öğrenci karar verir. Akademik danışmanlarımız, okul gelişimi ve öğrencilerimizin ilerlemesi konusunda okulumuza sistemli katkılar sunarlar.

* Yabancı dil eğitimi konusunda öğrencilerinizin iyi bir yabancı dil eğitimi almaları için yaptığınız çalışmalardan söz edebilir misiniz?

Bu konuda akademik danışmanlarımız ile kendimize özgü geliştirdiğimiz programları takip ediyoruz. Dil eğitimi konusunda deneyimli yerli ve yabancı üniversitelerle iş birliği yapıyoruz. Öğrencilerimizin yabancı dil eğitimi sonucunda yabancı dili okuma, anlama, yazma ve konuşma düzeyinde kazanmaları temel hedefimizdir.

* Eğitimde sporun yeri ve önemi ile ilgili neler söylemek istersiniz?

Okulun öğrenciyi en az bir alanda farklılaştırması gerektiğine inanıyoruz. Sanat, spor, hobi gibi faaliyetler, okulumuzda önemli bir yer tutmaktadır. Öğrencilerimizin birey olması açısından da sporun önemine inanıyoruz.

* Merkezî sınavlara öğrencilerinizi hazırlama konusunda yaklaşımınız nedir?

Eğitime bütün bakıyoruz. Sanat, spor, dil, değerler ve akademik başarı… hepsini bir arada sunuyoruz. Liselere ve üniversiteye hazırlık alanında öğrencilerimize güçlü bir şekilde destek sunacağımızı da vurgulamak isterim. Özellikle 8 ve 12. sınıflar için yoğun ve profesyonel bir hazırlık programı uyguluyoruz.

* Öğrencilerin başarılı olması için kendilerine ve ailelere önerdiğiniz bir şey var mı?

Eğitimin amacı öğrencinin potansiyelini ortaya çıkarmak, onu farklılaştırmaktır. Öğrencilerime tavsiyem; azimli, kararlı, özgün olmaları ve başladıkları hiçbir işi yarım bırakmadan sonuca ulaşmalarıdır.

Prof. Dr. Servet Özdemir kimdir?

Ankara Üniversitesi Eğitim Bilimleri Fakültesi, Eğitim Yönetimi ve Planlaması Bölümü mezunu. Aynı  alanda yüksek lisans ve doktora yaptı. Yurt içinde ve dışında öğretim üyeliği görevlerinde bulundu. Selçuk, Gazi, Kırgızistan-Türkiye Manas, Uluslararası Kıbrıs üniversitelerinde öğretim üyeliği, bölüm başkanlığı, dekanlık, üniversite genel sekreterliği görevlerini üstlendi. Halen Başkent Üniversitesi Eğitim Fakültesi Eğitim Yönetimi Anabilim Dalı Başkanı olarak çalışmaya devam ediyor. Eğitime Yüzde Yüz Destek ve Haydi Kızlar Okula Projeleri’nin koordinatörü.