,

Darüşşafaka nasıl öğrenci alıyor?

Darüşşafaka sınavı

Darüşşafaka nasıl öğrenci alıyor? Darüşşafaka Giriş Sınavı’na Katılacak Öğrencilerde Aranan Koşullar neler? Darüşşafaka sınavı ne zaman? Darüşşefaka sınavına başvurular ne zaman sona eriyor?… İşte detaylar…

Darüşşafaka nasıl öğrenci alıyor?

Darüşafaka Eğitim Kurumları’nda sadece babası veya annesi vefat etmiş, maddi durumu yetersiz, yetenekli öğrenciler okuyabiliyor. Darüşşafaka Eğitim Kurumları, her yıl mayıs veya haziran ayında Türkiye genelinde 21 ilde sınav düzenliyor. Bu illerin dışındaki öğrenciler, en yakın sınav merkezinde sınava giriyor ve yol ücretleri Darüşşafaka Cemiyeti tarafından karşılanıyor. Sınavda başarılı olan öğrenciler, sağlık kontrolü, rehberlik görüşmesi ve maddi durum incelemesinden sonra ortaokul 1. sınıftan başlayarak liseden mezun oluncaya kadar Darüşşafaka Eğitim Kurumları’nda tam burslu, yatılı, İngilizce eğitim almaya hak kazanıyor.

Darüşşafaka Giriş Sınavı’na Katılacak Öğrencilerde Aranan Koşullar

• T.C vatandaş olması,
• İlkokul 4.sınıf öğrencisi olması,
• Babasının ya da annesinin hayatta olmaması,
• Ailesinin maddi durumunun iyi bir eğitim için yeterli olmaması,
• Sağlık ve diğer yönlerden yatılı okula kabulünde sakınca bulunmaması,

Darüşşafaka Eğitim Kurumları

Darüşşafaka Giriş Sınavı’nda başarı gösteren öğrenciler, kendilerine bildirilen tarihlerde yatılı okula uygunluklarının değerlendirildiği sağlık kuruluna girmek üzere okula davet ediliyorlar. Sağlık kurulundan geçen öğrenciler yapılan mali durum araştırmasından sonra okula kayıt hakkı kazanıyorlar. Darüşşafaka Eğitim Kurumları Genel Yetenek, Türkçe ve Matematik alanlarında başarı sıralaması yapan Darüşşafaka Giriş Sınavı ile ortaokula öğrenci kabul ediyor.

Darüşşafaka Giriş Sınavı

2008-2009 ders yılına kadar bilgi ağırlıklı bir sınavla öğrenci alan Darüşşafaka, Türkiye’nin her bölgesinde öğrencilerin aynı eğitim olanaklarına sahip olmadığı gerçeğinden hareketle 2008’de bilgiye dayalı sınav sisteminin yerine öğrencilerin zihinsel potansiyellerini ve yaratıcılıklarını ölçen bir sınava geçti. Böylelikle bölgeler arasındaki eğitimde fırsat eşitsizliğinin sonuçlarını ortadan kaldıran Darüşşafaka, Anadolu’dan daha fazla öğrenci almaya başladı.

Sınav kaydı için gerekli belgeler

Adayın okumakta olduğu ilkokul müdürlüğünden alınacak, “ilkokul 4. sınıf öğrencisi olduğunu gösterir imzalı ve mühürlü belge” (Okul karnesi kabul edilmez.)
Nüfus Cüzdanı fotokopisi
Vukuatlı Aile Nüfus Kaydı Örneği (Suret, fotokopi, muhtar belgesi, ölüm tutanağı kabul edilmez.)
2 adet yeni çekimli vesikalık fotoğraf

Kesin kayıt hakkı

Öğrencilerin, sınavı kazandıktan sonra kendilerine bildirilen tarihlerde sağlık kuruluna girmek üzere okula gelmelerine,
Sağlık kurulunun öğrencinin yatılı okula kabulüne bir engel olmadığına ilişkin rapor vermesine,
Darüşşafaka’nın belirlediği tarihlerde yapılacak olan mali durum araştırmasının sonucuna bağlıdır.

Okulun “sağlık kurulu” davetine uymayan, “mali durum araştırması” sürecine katılmayan öğrenci, sınavda başarılı olsa da kayıt hakkı kazanamaz.