,

En Özel Devlet Üniversitesi Hitit Üniversitesi 

Hitit Üniversitesi, ‘Uygarlığı Aydınlatan Bilgi Güneşi’, ‘En Özel Devlet Üniversitesi’ ve ‘Marka Şehir Dünya Üniversitesi’ olarak anılıyor. 

Güven ve huzurun hâkim olduğu Çorum’da yükselen Hitit Üniversitesi, ‘Uygarlığı Aydınlatan Bilgi Güneşi’, ‘En Özel Devlet Üniversitesi’ ve ‘Marka Şehir Dünya Üniversitesi’ olarak anılıyor.  Tecrübeli kadrosu, kaliteli eğitim ve istihdam odaklı bölümleriyle dikkati çeken üniversite öğrencilerine güvenli bir gelecek sunuyor.

Deneyimli kadrosu, dinamik ve yetkin öğretim elemanları ile ulusal ve uluslararası saygınlığa sahip, yöresiyle, sanayisiyle her yönden bütünleşmiş, yeniliklere açık çağdaş bir üniversite olarak ‘Marka Şehir Dünya Üniversitesi’ sloganıyla hedefine emin adımlarla ilerleyen Hitit Üniversitesi, kısa zamanda en çok gelişme kaydeden üniversitelerden biri olarak dikkatleri üzerine çekmeyi başardı. Koyduğumuz büyük hedefler doğrultusunda, gösterdiğimiz çaba ve gayretler sonuçlarını hızlı bir şekilde gösterdi. Eğitim hayatına başladığı 2006 yılından bugüne gelinen noktada;  11 fakültemiz, 3 enstitümüz, 1 yüksekokulumuz ve 7 meslek yüksekokulumuzda bin 516’sı lisansüstü öğrencisi olmak üzere 19 bine yakın öğrencimiz eğitim-öğretim faaliyetlerini başarılı bir şekilde sürdürmektedir. Yabancı uyruklu öğrenci sayımız ise 178 olmakla birlikte öğrencilerimizin çoğunluğunu Orta Asya Cumhuriyetleri’nden gelen kardeşlerimiz oluşturuyor. Diğer yandan Avrupa’dan Kuzey Afrika’ya, Orta Doğu’dan Balkanlar ve Kafkaslara kadar toplam 34 ülkeden öğrencimize ev sahipliği yapıyoruz. Dünya standartlarında ve dünyayla rekabet eden bir üniversite için eğitim kalitesini geliştirebilmek, daha çağdaş ve esnek bir yapı içinde eğitimi sürdürmek, öğrencilerimize başarılı ve çok yönlü bir gelecek sunmak adına eğitim ve öğretimin yeniden yapılandırılmasıyla ilgili çalışmalarımız hızla devam etmektedir. Nihai hedefimiz en az bir yabancı dil bilen, sürekli okuyan, araştıran, sorgulayan, hedeflerinin peşinden giden ve gelecek kaygısı taşımayan mezunlar vermektir.

Hitit Üniversitesi 10 yılda Türkiye’nin ve bölgesinin ‘Uygarlığı Aydınlatan Bilgi Güneşi’, ‘Marka Şehir Dünya Üniversitesi’ oldu.

İSTİHDAM GARANTİLİ BÖLÜMLER

40 yıllık köklü geçmişi, deneyimli personeli, kurumsallaşmış yapı ve gelenekleri, sürekli gelişen altyapısıyla artık bir marka haline gelmiş olan Üniversitemiz; fen bilimleri, teknik bilimler, beşeri bilimler, sağlık bilimleriyle spor branşlarında eğitim ve öğretim hizmeti vermektedir. Açtığı bölüm ve programların bölgenin koşullarına uyum göstermesi ve istihdam garantili olmasına özen gösteren Hitit Üniversitesi, böylelikle öğrencilerini Türkiye’de çok az sayıdaki üniversitede bulunan ve iş imkânı yönüyle ön plana çıkan programlarla buluşturmaktadır.

BÖLÜM/PROGRAM SAYIMIZ

2006 yılında kurulmasına rağmen hızlı bir büyüme içerisinde olan genç Hitit Üniversitesi, çağın gerektirdiği tüm gereksinimleri olabildiğince karşılayabilecek bir yaklaşımla üniversitelerin en önemli temel işlevi olan eğitim öğretim faaliyetlerini 213 istihdam odaklı bölüm ve program ile başarılı bir şekilde sürdürmektedir. Açtığı bölüm ve programların bölgenin koşullarına uyum göstermesi ve geleceğe dönük, istihdam garantili olmasına özen gösteren Hitit Üniversitesi, böylelikle öğrencilerini Türkiye’de çok az sayıdaki üniversitede bulunan ve iş imkânı yönüyle ön plana çıkan Mekatronik, Lojistik, Havacılıkta Yer Hizmetleri Yönetimi, Beslenme ve Diyetetik, Sağlık Kurumları İşletmeciliği gibi pek çok yeni programla buluşturmaktadır. Meslek Yüksekokullarımızda 2010 yılında 38 olan program sayısı, 2018 yılı itibarıyla yüzde 145’lik bir artışla 93’e, lisans programlarımızda 34 olan bölüm sayısı yüzde 141’lik bir artışla 82’ye, enstitülerimizdeki programların sayısı da yüzde 245’lik bir artışla 11’den 38’e ulaşmıştır.

DÜNYADA İLK 2.500’TE

Hitit Üniversitesi dünyadaki yaklaşık 25 bin yükseköğretim kurumu arasında ilk 2 bin 500’ünün sıralandığı URAP 2017–2018 yılı Dünya Sıralamasında 2 bin 342’nci sırada yer alarak büyük bir başarı gösterdi. Hitit Üniversitesi, ‘2000 Yılından Sonra Kurulan Üniversiteler Genel Sıralaması’nda, da 2011 yılına göre 27 basamak yükselerek istikrarlı bir şekilde başarısını sürdürdü ve 14’üncü sıraya yerleşti. ‘Tüm Üniversiteler Genel Sıralaması’nda ise 2011 yılına göre 42 basamak yükselerek 71’inci sırada yer aldı.

ÜNİVERSİTE-SANAYİ İŞ BİRLİĞİ

Üniversitemiz özellikle bilimsel faaliyetlerde ve araştırma geliştirme faaliyetlerinde yakaladığı bugünkü ivmeyi arttırarak bütün gücüyle yoluna devam edebilmek için üniversite-sanayi iş birliğini sağlama konusundaki en başarılı model olan Teknokent projesini hayata geçirmiştir. hedefliyoruz. Günümüzde ülkelerin gelişmişliği teknolojiyle ölçülüyor. Bu düşünceyle teknolojiyi geliştirmenin, Ar-Ge yapmanın, inovasyon yapmanın zorunluluğu olduğu bilgi ve teknoloji çağında Üniversitemiz, bunun farkındalığını taşıyarak Hitit Üniversitesi Bilimsel Teknik Uygulama ve Araştırma Merkezi’ni (HÜBTUAM) de bünyesine katmıştır.

ENGELSİZ ÜNİVERSİTE

Hitit Üniversitesi’ne eğitim almak için gelen engelli öğrencilerimizin eğitim öğretim yaşamlarını kolaylaştırmak, bağımsız ve üretken bireyler olarak toplumsal yaşamda yer almalarını sağlamak amacıyla Engelsiz Üniversite Birimi oluşturulmuştur.