,

Erdoğan 7 maaşını bağışladı! Cumhurbaşkanı maaşı ne kadar?

erdoğanın maaşı ne kadar

Tüm dünyayı kasıp kavuran koronavirüs ertesi Türkiye’de de önlemlerin ardı arkası kesilmiyor. Başta sokağa çıkmayarak “evdekalTürkiye” kampanyasına riayet eden ve karantina sürecine giren vatandaşı, iş dünyası da destekledi. Bir çok firma çalışanlarının maaşını ödeme kararı alırken hükümet kanadı da gerek iş dünyasına gerekse vatandaşa desteğini sürdürüyor.

Son olarak Bilim Kurulu ertesi rutin haftalık Kabine Toplantısını gerçekleştiren Recep Tayyip Erdoğan, yeni tedbir paketinin sunumu için Ulusa Sesleniş konuşmasını gerçekleştirdi. tedbir paketinden çok dayanışma çağrısında bulunan Başkan Erdoğan, Milli Dayanışma Kampanyası’nın da startını verdi. Kampanya ile tüm Türkiye’ye yardım çağrısında bulunan Erdoğan ilk ödemeyi de kendisi yaptı.

Başkan Recep Tayyip Erdoğan Milli Dayanışma Kampanyası’na 7 maaş bağışladığını duyurdu. Ertesi, vatandaşlarında en çok merak ettiği konulardan birisi de cumhurbaşkanı maaşı oldu. En çok aranan ifadelerden birisi olan cumhurbaşkanı maaşı ne kadar? sorusunun cevabı ise 74 bin 500 lira… elbette bu tutar 2019 yılına ait. cumhurbaşkanı maaşı 2020 yılında 81 bin 250 liraya yükselecek.
Bu rakamlar doğrultusunda Cumhurbaşkanı Erdoğan 568 bin 750 TL’yi bu kampanyaya bağışladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Milli dayanışma kampanyası başlatıyoruz. ‘Biz Bize yeteriz Türkiyem’ diyerek başlattığımız bu kampanya için, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığımız tarafından, bir yardım hesabı açıldı. Ayrıca kısa mesaj numaraları üzerinden de bağış yapılabilecek. Kampanyayı, şahsım olarak, 7 aylık maaşımı bağışlayarak açıyorum” dedi.

İşte Erdoğan’ın Kabine toplantısı sonrasında yaptığı açıklamaların satır başları;

*Maskeden tanı kitine ve bağışıklık sistemini güçlendirecek ilaçlara kadar tüm ihtiyaçlarımızı kendimiz karşılayabiliyoruz.

*Hastanelerimize 24 milyon cerrahi maske, 3 milyonun üzerinde N95 maske, 1 milyonun üzerinde koruyucu tulum ve gözlük dağıttık. Bu malzemelerin üretimini daha da artıracağız.

*600 yataklı Okmeydanı hastanemiz bugün itibariyle hizmet vermeye başladı. Burayı daha önce eğitim ve araştırma hastanesi olarak planlamıştık, dedik ki biz bunu süratle şehir hastanesinde dönüştürelim. Bugün de açılışı yapıldı.

*Kartal Hastanemizi de bir süre önce hizmete sunmuştuk. İkitelli Şehir Hastanemizi de mayıs ayında hizmete açmayı planlıyoruz.

*Ülkemizin en modern hastanelerinden biri olacak Göztepe Şehir Hastanemizde de sona yaklaştık. Böylece Türkiye sağlık altyapısında güçlü olan yerini daha da sağlamlaştırmıştır.

*Covid-19’da tedbirlerimizi daha önceden aldık ve hayata geçirdik. İlave tedbirleri de yürürlüğe sokuyoruz. Gıda konusunda da hiçbir sıkıntımız yok. Türkiye temel gıdaları kendisi ürettiği için, ihtiyacımızı karşılayacak düzeydedir.

*Kamu güvenliği konusunda ise, emniyet birimlerimizin gayretleriyle kayda değer bir sıkıntı yaşamıyoruz. Bu nedenle sağlık personelimize, güvenlik güçlerimize, esnafımıza, üretimi devam ettiren iş insanlarına teşekkürlerimi sunuyorum.

*Türkiye bu hastalığın üstesinden gelmeye en yakın ülkelerden birisidir. Vatandaşlarımızın tedbirlere uyduğunu görüyoruz. Sağlık kuruluşlarımızın ve personel araç gereçlerinin Covid-19 hastalığına mücadelede kullanırsak salgında başarılı olabiliriz.

*Bu tür durumlarda sağlık kuruluşları salgın merkezine dönüşebiliyor. Bu nedenle vatandaşlarımızın acil durum dışında hastanelere gitmemesi gerektiğini söylüyorum.

*Sokakta hareketliliği büyük ölçüde azalttık. Son olarak kara, hava ve deniz yollarıyla olan şehirler arası ulaşımı sınırlandırdık. Gerekirse şehir içi ulaşımda da benzer kararları uygulayabiliriz.

*Hastalıkla ilgili rakamlarımızı her gün milletimizle paylaşıyoruz. Virüsün yayılmasını önlemek için her türlü kararı almaya hazırız. Burada en önemli hassasiyetimiz, temel ihtiyaç maddelerinin arzında sürekliliği sağlamak ve üretimin kesintisiz sürmesini temin etmektedir.

*Türkiye her hal ve şart altında üretime devam etmek ve şartları sağlamak zorunda olan bir ülkedir. Gereken tedbirleri en sıkı şekilde almalarını sağlayacağız.

*Dostlarımızın da ihtiyaçlarını karşılamak gayretindeyiz. Pek çok ülkeye sağlık ve temizlik malzemesi gönderdik. Son olarak salgından en çok etkilenen ülkelerden biri olan İspanya’ya sağlık malzemelerini bir uçakla gönderiyoruz. İtalya’ya da Kızılay aracılığıyla bir gemi dolusu malzemeyi ulaştırıyoruz.

*Türkiye ne kadar güçlü olursa, dostlarına da o kadar dost elini uzatacaktır. Yapılacak yenilikçi çalışmalara destek vereceğiz. Gereken her türlü tedbirleri alarak yolumuza devam edeceğiz.

*Solunum cihazlarının üretimi için yoğun bir çalışmayı kurumlarımız devam ettiriyor. Aynı şekilde de aşıda da çalışmalar devam ediyor. Hedefimiz yıl sonuna kadar sonuç alabilmektir.

*Temizlik ve mesafe kurallarına riayet edilmesi, hastalığın kırılmasına katkı yapacaktır. Nice mücadeleyi birlikte yürüttüğümüz milletimizle, bu müsibetinde üstesinden geleceğiz.

*Tedbiri elden bırakmayalım, başaracağımıza inanalım. Hiçbir bir virüs bizim birliğimizden, beraberliğimizden daha güçlü değildir. Hiçbir virüs önümüzdeki aydınlık yarınların önüne geçemez, bizi hedeflerimizden vazgeçiremez. Çünkü biz Türkiye’yiz, Türk milletiyiz.

*Medeniyetimiz ve kültürümüz, yardımlaşma, dayanışma, paylaşma üzerine kuruludur. Devlet olarak, açıkladığımız ekonomik ve sosyal destek paketleriyle, her kesimden insanımızın yanında olduğumuzu gösterdik, göstermeye devam ediyoruz.