,

Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi sadece eğitim vermiyor!

Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi, kuruluşundan bu yana verdiği eğitimlerle yetişmiş insan birikimine yeni değerler kazandırmayı hedefliyor.

İstanbul’daki 6 yerleşkesiyle kenti kuşatan Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi, kuruluşundan bu yana verdiği eğitimlerle yetişmiş insan birikimine yeni değerler kazandırmayı hedefliyor.

Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi her biri ulaşım açısından kolay ve İstanbul’un 5 ilçesinde bulunan tarihi binalara sahip yerleşkelerde eğitim-öğretimini devam ettirmektedir. Üniversitemiz, ülkemizin eğitimli, yetişmiş insan birikimine yeni değerler kazandırmayı hedeflemektedir.

Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi, Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne bağlı olarak, Fatih Sultan Mehmet Han Vakfı, Sinan Ağa bin Abdurrahman Vakfı, Nurbanu Valide Sultan Vakfı, Hatice Sultan Vakfı ve Abdullahoğlu Hacı Abdülaziz Ağa Vakfı tarafından kurulmuştur. Mütevelli Heyet Başkanlığını İsmail Gerçek, Rektörlüğünü ise Prof. Dr. Musa Duman’ın yaptığı üniversite 2010 yılında kuruldu. Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi’nin diğer vakıf üniversitelerinden farkı; burs imkânları, akademik kadrosu ve İstanbul’u kuşatan yerleşke imkânına sahip olmasıdır.

FAKÜLTELER

Edebiyat Fakültesi

Türk Dili ve Edebiyatı

Tarih

Psikoloji (%30 İngilizce)

Bilim Tarihi

Eğitim Fakültesi

Okul Öncesi Öğretmenliği

Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık

Türkçe Öğretmenliği

Güzel Sanatlar Fakültesi

Geleneksel Türk Sanatları

Grafik Tasarım

Hukuk Fakültesi

İslâmi İlimler Fakültesi – Dil yüzde 100 Arapça

Mühendislik Fakültesi

Bilgisayar Mühendisliği (%30 İngilizce)

Biyomedikal Mühendisliği (%30 İngilizce)

İnşaat Mühendisliği (%30 İngilizce)

Elektrik-Elektronik Mühendisliği (%30 İngilizce)

Mimarlık ve Tasarım Fakültesi

Mimarlık (%30 İngilizce)

İç Mimarlık (%30 İngilizce)

İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi

(Bu yıl öğrenci almayacak)

MESLEK YÜKSEKOKULLARI

Güzel Sanatlar Meslek Yüksekokulu

Mimari Restorasyon

Meslek Yüksek Okulu

Adalet (I. ve II. Öğretim)

Sivil Havacılık Kabin Hizmetleri (I. ve II. Öğretim)

Çocuk Gelişimi (I. ve II. Öğretim)

ENSTİTÜLER

Güzel Sanatlar Enstitüsü

Sosyal Bilimler Enstitüsü

Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü

Prof. Dr. Fuat Sezgin İslam Bilim Tarihi Enstitüsü

Eğitim Bilimleri Enstitüsü

Yabancı Dil Olanakları

Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi’nde Edebiyat Fakültesi Psikoloji Bölümü, Mimarlık ve Tasarım Fakültesi ile Mühendislik Fakültesi tüm bölümlerinde 1 yıl zorunlu İngilizce hazırlık, İslâmi İlimler Fakültesi’nde ise 1 yıl zorunlu Arapça hazırlık eğitimi verilmektedir.

Üniversiteye Giriş Bursları

ÖSYM tarafından yapılan merkezi yerleştirme sınav sonucuna göre YKS Kılavuzu’nda yer alan kontenjanlara yerleştirilen öğrencilere verilen burslardır. Bunlardan;

  1. sırada tercih ederek yerleşen öğrencilere yüzde 25
  2. sırada tercih ederek yerleşen öğrencilere yüzde 20

3.sırada tercih ederek yerleşen öğrencilere yüzde 15 tercih bursu verilir.
Burslu programlara yerleştirilen öğrencilere sağlanan burs, sadece eğitim-öğretim ücretini kapsamaktadır. Karşılıksız olan bu burslar başarı durumuna bakılmaksızın azami öğrenim süresi (Ön lisans programları için 4 yıl, Lisans programları için 7 yıl) boyunca devam eder. Fakat yaz okullarını kapsamaz.

Çift anadal

Önlisans ve lisans programlarını yüksek başarı seviyesinde sürdüren öğrencilere, istedikleri takdirde ikinci bir dalda diploma almak üzere öğrenim görme imkânı sağlanmaktadır. Çift anadal programı üniversitemizin önlisans programları ile diğer önlisans programları arasında, lisans programları ile diğer lisans programları veya önlisans programları arasında yapılmaktadır. Çift anadal yapabilmek için öğrenci; anadal programındaki tüm derslerden başarılı olmalıdır.

Yandal

Anadal programında öğrenimlerini sürdüren başarılı öğrencilerin, öngörülen şartları taşıması kaydıyla aynı kurum içinde ilgi duydukları başka bir lisans programında bilgi sahibi olmak amacıyla belirlenen dersleri aldıkları öğretim programıdır.