,

İstanbul Aydın Üniversitesi’ni seçmek için 15 neden

İstanbul Aydın Üniversitesi, üniversite adaylarının tercih günlerine hazırlandığı bugünlerde, yükseköğretim alanında fark yaratan özellikleriyle öne çıkıyor.

Üniversitede bölüm tercihlerine çok az bir zaman kaldı. Yapılan tercihler mezun olduktan sonra iş bulma ve meslek edinme sürecini belirleyecek. Bugün, ülkemizde ve dünyada öne çıkan bazı meslek alanları var. Öğrencilerin bu mesleki alanları ve çalışma olanaklarını bilmeleri çok önemli. Meslek seçiminde anahtar bir soru vardır; ‘Hem mutlu, hem de başarılı olabileceğim alan hangisi?’ Bunun üzerinde önemle düşünülmelidir. Tercih yapanken dikkat edilmesi gereken en önemli kriterlerden biri de üniversitenin ‘gelecek vizyonu, dünyaya bakışı ve uluslararası niteliğidir’. İstanbul Aydın Üniversitesi, üniversite adaylarının tercih günlerine hazırlandığı bugünlerde, yükseköğretim alanında fark yaratan özellikleriyle öne çıkıyor.

İstanbul Aydın Üniversitesi, uzman akademik kadrosundan geniş burs yelpazesine, uluslararası işbirliklerinden son teknolojiyle donatılan altyapısına, sosyal, kültürel ve akademik aktivitelerinden mezunları için geniş iş olanaklarına kadar tüm üniversite adaylarını cezbedecek özelliklere sahip. İstanbul’un merkezinde büyük bir kampüse sahip olan ve toplam 50 bine yakın mezununu iş hayatına kazandıran İstanbul Aydın Üniversitesi, yine 40 binden fazla öğrenciye yükseköğretim veriyor. Peki, üniversite adayları neden İstanbul Aydın Üniversitesi’ni tercih etmeli? İstanbul Aydın Üniversitesi’nin öğrenciyi cezbeden özellikleri neler?

İşte İAÜ’yü öne çıkaran 15 başlık!

 1. Dünya Standartlarında Yükseköğrenim

İstanbul Aydın Üniversitesi, bilimsel literatürdeki son gelişmeleri yakından takip ederek öğrencilere aktaran, alanının en iyilerinden oluşan akademik kadrosuyla, dünya standartlarında yükseköğretim imkânı sağlıyor. İstanbul Aydın Üniversitesi, halen bünyesindeki 12 fakülte, 2 yüksekokul, 3 meslek yüksekokulu ve 3 enstitüde verdiği; toplam 300’e yakın ön lisans, lisans ve lisansüstü programında dünya standartlarında akademik eğitim veriyor. İAÜ ayrıca, bünyesinde bulunan 35 araştırma merkeziyle siber güvenlikten Endüstri 4.0’a, ulusal güvenlikten kadın ve aileyle ilgili sorunlara kadar her alanda bilgi ve fikir üreterek gerek Türkiye’nin gerekse de insanlığın bilimsel gelişimine katkı sağlıyor.

 1. Bilimsel ve Teknolojik Başarılar

İstanbul Aydın Üniversitesi akademisyen ve öğrencilerine ait onlarca patent, faydalı model ve endüstriyel tasarım mevcut. Bu çalışmalar yurt dışında düzenlenen hemen her yarışmadan onlarca ödülle dönüyor. Bundan başka İstanbul Aydın Üniversitesi öğrencilerinden oluşan “Starsat” adlı model uydu ekibi, Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi NASA’nın, nihai hedefi “Mars’a insan gönderme” olan proje çalışmalarına dünya genelinde davet edilen 40 üniversite ekibinden biri oldu. Ayrıca Starsat ekibi, TÜBİTAK’ın geliştirdiği model uydu yarışmasından da 100 tam puan almayı başardı.

 1. Geniş Burs Olanakları

İstanbul Aydın Üniversitesi, her 100 öğrencisinin 86’sına burs imkânı sunuyor. Üniversite, sadece kayıt esnasında değil, yükseköğretime devam ederken öğrencisine burs vermeye başlayan bir sisteme de sahip. Akademik, kültürel ve sanatsal alanda yurt ve dünya çapında başarı sağlayan öğrencilerine de burs veren İstanbul Aydın Üniversitesi ayrıca, belli şartlara sahip öğrencilerine nakdi eğitim desteği de veriyor.

 1. Yüzde 100 Bursla İkinci Diploma

İstanbul Aydın Üniversitesi, çift anadal programı (ÇAP), yandal programı ve bölümler arası geçiş uygulamalarını başarıyla yürüterek öğrencilerine aynı anda iki lisans diplomasına birden sahip olma olanağı tanıyor. Üniversite, ÇAP’a katılan öğrencilerine yüzde 100 burs imkanı da veriyor.

 1. Küresel Eğitim Vizyonu

Eğitim verdiği 4 binden fazla uluslararası öğrencisiyle, Yükseköğretim Kurumu (YÖK) verilerine göre “Türkiye’nin en çok uluslararası öğrencisine sahip vakıf üniversitesi” olan İstanbul Aydın Üniversitesi, bu özelliğiyle Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin (TİM) “Türkiye’nin En Büyük 500 Hizmet İhracatçısı” ödüllerinde, “Eğitim Hizmetleri İhracatı” alanında ödül de aldı. İAÜ, öğrencilerini, Avrupa Kredi Transfer Sistemi’ni (AKTS) titizlikle uygulayan üniversitelere verilen AKTS Etiketi ve Diploma Eki Etiketi sayesinde hemen tüm dünyada tanınan bir diploma sahibi yapıyor. 26’sı Avrupa ülkesi olmak üzere toplamda 45 ülkeden 259 üniversite ile Erasmus+ anlaşması bulunan İstanbul Aydın Üniversitesi, “Onur Bursu” kapsamında başarılı öğrencilerine yurt dışında lisansüstü eğitim alma olanağı da sunuyor.

 1. Eğitim Diplomasisinin Öncüsü

Dünya genelinde 100’den fazla ülkeden 450 üniversiteyle ikili anlaşmalar kapsamında ‘eğitim iş birliği’ yapan İstanbul Aydın Üniversitesi, “eğitim diplomasisi” alanında da Türkiye’nin öncü vakıf üniversitesi olarak göze çarpıyor. Avrasya bölgesinde üniversiteler arasındaki iş birliklerini geliştirmek için kurulan Avrasya Üniversiteler Birliği’nin (EURAS) kurucu üyelerinden olan İstanbul Aydın Üniversitesi, birçok benzer uluslararası eğitim diplomasisi kuruluşunun da en önemli üyelerinden. İAÜ, her yılın ilk çeyreğinde Avrasya Yükseköğretim Zirvesi’nin (EURIE) toplanmasına da öncülük ediyor.

 1. Girişimci Üniversite

İstanbul Aydın Üniversitesi, Incubation İstanbul Kuluçka Merkezi sayesinde inovatif girişim fikirleri olan öğrenciler ve girişimcileri destekleyerek yeni iş ve istihdam sahaları üretilmesine katkı sağlıyor. Yine Incubation İstanbul bünyesinde hizmete alınan BioCube İstanbul ile de sağlık alanında geliştirilen girişimler hayata geçirilme imkânı buluyor. Üniversitenin kısa bir süre önce TÜBİTAK ile geliştirdiği iş birliği sayesinde yerli girişimler, ABD’nin Chicago kentinde yer alan Uluslararası Kuluçka Merkezi’ne entegre olarak küresel pazara açılma fırsatını da yakalamış durumda.

 1. Teknoloji Transferinin Merkez Üssü

İstanbul Aydın Üniversitesi, her hafta Salı günü ABD’de yer alan İAÜ irtibat bürosu gerçekleştirilen canlı yayınlarla verilen “Online Dersler” ile zamandan ve mekândan bağımsız olarak, alanında “küresel uzman” konumunda olan isimlerden eğitim alabiliyorlar. İAÜ bu sayede teknoloji ve “know-how” transferi yoluyla yeni atılımlar sağlanmasına önayak oluyor.

 1. Modern Teknolojik Altyapı

İstanbul Aydın Üniversitesi bünyesinde, en son teknolojik olanaklarla donatılmış, tüm alanlarda uygulama yapma olanağını veren toplam 165 uygulama laboratuvarı bulunuyor. Üniversite bünyesinde, Türkiye’nin vakıf üniversiteleri arasında tek bir alanda kurulu ‘en büyük teknoloji merkezi’ yer alıyor. Ağırlıklı olarak mühendislik öğrencilerinin kullandığı Prof. Dr. Aziz Sancar Teknoloji Merkezi ile geleneksel yayıncılıktan sanal gerçekliğe kadar tüm medya olanaklarının sunulduğu İletişim Fakültesi Stüdyoları yer alıyor.

 1. Aktif Sosyal İklim

İstanbul Aydın Üniversitesi, toplam 500 bin metrekareyi bulan kampüs alanı, yıl içinde gerçekleştirilen binden fazla akademik, kültürel ve sosyal etkinlikleriyle üniversite adaylarına dolu dolu bir sosyal iklim sunuyor. İAÜ ayrıca, kapalı ve açık spor salonlarının yanında, iki ayrı fitness center ile öğrencilerine geniş spor olanakları da tanıyor.

 1. Sporda Avrupa’nın En Büyüğü

İstanbul Aydın Üniversitesi spor takımları, Avrupa çapında üniversitelerarası spor müsabakalarını organize eden Avrupa Üniversite Sporları Birliği’nin (European University Sports Association-EUSA) 2017 yılında düzenlediği yarışma sonuçlarına göre, Türkiye Üniversite Sporları tarihinde ilk defa “Avrupa’nın En iyi Üniversitesi” oldu.

 1. Uygulamalı Eğitim Vizyonu

İstanbul Aydın Üniversitesi, Bologna Süreci çerçevesinde Yerinde Uygulama Koordinatörlüğü’nün yürüttüğü “Yerinde Uygulama” dersi ve staj olanaklarıyla, öğrencilerine iş yaşamı içinde bulunma ve gerçek iş tecrübesi edinme fırsatı sunuyor. İAÜ, Türkiye ve dünyanın sayılı markalarıyla iş birliği içinde geliştirdiği sektör kurullarıyla öğrencilerini iş yaşamına hazırlıyor.

 1. İstihdam Üreten Üniversite

İstanbul Aydın Üniversitesi mezunlarının işe yerleşme oranı yüzde 85’e yaklaşmış durumda. Bu oranda üniversitenin, sayısı 80 bini aşan çözüm ortaklarıyla geliştirdiği iş birliklerinin yanında, Mezun Yerleştirme Koordinatörlüğü’nün başarılı çalışmalarının da payı büyük.

 1. Bir Sağlık Kampüsü

İstanbul Aydın Üniversitesi, özellikle sağlık alanında eğitim almayı düşünen öğrencilere büyük bir kompleks sunuyor. Üniversite; Tıp Fakültesi, İAÜ VM MedicalPark Hastanesi, Diş Hekimliği Fakültesi, Diş Hekimliği Fakültesi Hastanesi (Dentaydın), Sağlık Bilimleri Fakültesi ve Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu ile vakıf üniversiteleri arasında Türkiye’nin en büyük sağlık eğitimi kampüsü olma yolunda ilerliyor.

 1. Konforlu Yurt Olanakları

İstanbul Aydın Üniversitesi bünyesinde bulunan İAÜ Kız Öğrenci Yurdu ve Yaşam Merkezi, 640 yatak kapasitesine sahip, öğrencilerin rahatını ve güvenliğini sağlamak amacıyla her türlü ayrıntının düşünüldüğü bir kompleks olarak tasarlandı. Ayrıca öğrenciler, üniversitenin yakın çevresinde bulunan resmi ve özel yurtlardan da yararlanabiliyor.