,

İstanbul Esenyurt Üniversitesi geleceğe yön verenlerin adresi

İstanbul Esenyurt Üniversitesi, takvimler 18 Haziran 2013’ü gösterirken dünyanın en önemli ekonomik ve kültürel merkezlerinden biri olan İstanbul’da kuruldu. 

Ulusal ve uluslararası düzeyde geleceğe yön verebilecek bireyleri yetiştiren öncü bir dünya üniversitesi olmak isteyen İstanbul Esenyurt Üniversitesi, takvimler 18 Haziran 2013’ü gösterirken dünyanın en önemli ekonomik ve kültürel merkezlerinden biri olan İstanbul’da kuruldu.

Ülkesine ve bilime hizmeti amaç edinmiş ve toplumsal sorumluluk duyarlılığı olan bireyler yetiştirmek isteyen İstanbul Esenyurt Üniversitesi, kurulduğu yıl itibariyle ‘’Eğitimde Önceliğiniz’’ sloganıyla yola çıkarak, 6 bölüm ve 8 programda 295 öğrenci alarak, eğitim öğretim hayatına başladı.

İstanbul Esenyurt Üniversitesi, hızla artan öğrenci sayısı ve 300’ü aşkın öğretim elemanıyla, bünyesinde yer alan 46 bölüm programda diploma vererek, 4 fakülte, 2 yüksekokul, 2 meslek yüksekokulu ve 3 enstitü ile eğitim öğretim hayatını sürdürüyor.

Akademik bilgilerin yanında çağdaş eğitim yöntemlerini kullanarak; bilim ve teknolojik gelişmelerin topluma yayılmasına katkıda bulunan İstanbul Esenyurt Üniversitesi, paydaşlarının ihtiyaç duyduğu alanlarda bilgili, donanımlı, girişimci ruha sahip, güçlü kişiliği ve sosyal becerileriyle  bulunduğu her ortamda fark yaratabilen bireyler yetiştirmeyi kendine amaç edindi.

İESU, son teknolojiyle donatılmış bir TV ve Radyo Stüdyosu ile başta Bilgisayar Laboratuvarları olmak üzere, Mimari Tasarım Atölyesi, Çocuk Gelişimi, Kimya, Anatomi, Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Isı, Işık, Elektroterapi Antropometri, İlk Acil Yardım ve Anestezi,  Mikrobiyoloji laboratuvarları ve Beslenme Uygulama Mutfağı gibi öğrencilerin kendi alanlarında pratik yapmalarına imkân sağlayan birimlere kavuşarak,  toplumsal sorumluluk duyarlılığı olan bireyler yetiştirmeyi sürdürüyor.

Vizyon: Özgürlükçü, Akademik ve fiziki altyapısı ile öne çıkan, Geleneklere ve farklılığa saygılı, Ülkesine ve bilime hizmeti amaç edinmiş, Disiplinler arası ve dünya standartlarında bir eğitim anlayışı ile özgün bilgiler yaratılmasını sağlayan, Geleceğe yön verebilecek bireyleri yetiştiren öncü bir dünya üniversitesi olmaktır.

Misyon: Akademik bilgilerin yanında çağdaş eğitim yöntemlerini kullanarak; bilim ve teknolojik gelişmelerin topluma yayılmasına katkıda bulunmak ve paydaşlarımızın ihtiyaç duyduğu alanlarda bilgili, donanımlı, girişimci ruha sahip, güçlü kişiliği ve sosyal becerileriyle  bulunduğu her ortamda fark yaratabilen, toplumsal sorumluluk duyarlılığı olan bireyler yetiştirmektir.

Enstitüler: Sosyal Bilimler Enstitüsü, Fen Bilimleri Enstitüsü, Sağlık Bilimleri Enstitüsü

Fakülte Sayısı: 4  Sağlık Bilimleri Fakültesi, Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi, İşletme ve Yönetim Bilimleri Fakültesi, Sanat ve Sosyal Bilimler Fakültesi

Yüksekokul: Beden Eğitimi Spor Yüksekokulu ve Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu

Meslek Yüksek Okulu: Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksek Okulu ve Meslek Yüksek Okulu

Burs imkanları: Öğrencilerimize üniversitemiz burs yönergesi uyarınca ÖSYM Bursları haricinde Tercih Bursu, Yöre Bursu, Spor Kültür ve Sanat Başarı Bursu, Akademik Başarı Bursu, Çift Anadal / Yandal Bursu,  Yatay Geçiş Bursu, Şehit ve Gazi Bursu, Kardeş Bursu verilmektedir.

Yurt imkanları: 2015-2016 eğitim-öğretim yılında gerek Esenyurt Kaymakamlığı ve gerekse İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından denetlenen yurtlar üniversitemizce de hassasiyetle takip edilmiştir. Yürütülen bu çalışmalar doğrultusunda üniversite kampüsümüze yürüme mesafesinde veya servis imkânı olan özel yurtlarla sorunsuz bir eğitim-öğretim yılı geride bırakılmıştır.  Anlaşmalı yurtlarımız ile öğrencilerimize sağlıklı ve güvenli bir ortamda barınma imkânı sunmakla beraber, üniversitemiz öğrencilerine sağlanan özel yurt bursları sayesinde en uygun fiyatlarla kalma imkânı sağlanmaktadır. Yurtlarda kalan öğrencilerimizin eğitim öğretim faaliyetlerinden arta kalan zamanlarını değerlendirmek adına, yurt yönetimi ve üniversitemiz iş birlikteliği ile çeşitli geziler, sportif ve kültürel etkinlikler organize edilmektedir.