,

İzmir Dokuz Eylül Koleji ‘Her çocuk özeldir’ diyor

İzmir Dokuz Eylül Koleji Gaziemir'de açılıyor

Anasınıfı, İlkokul, Ortaokul, Anadolu ve Fen Liseleri’nin yer aldığı Özel İzmir Dokuz Eylül Eğitim Kurumları Gaziemir’de 40 bin metrekare eğitim kampüsünde 2018-2019 döneminde eğitim- öğretime başlıyor. ‘Her çocuk özeldir’ bilinciyle yola çıkılan kolejde cam kütüphaneden, ekoloji bahçeye, müzik sınıfından, survivor parkuruna, resim-müzik atölyelerinden drama sınıflarına kadar her imkan düşünülmüş.

ATATÜRK İLKELERİNE BAĞLI, DOĞA VE ÇEVRE BİLİNCİ GELİŞMİŞ NESİLLER

Temel amaçlarının çocukları kendine güvenen, ayakları üstünde sağlam duran, başarılı, kültürel ve ahlaki değerlere sahip ve mutlu bireyler olarak yetiştirmek olduğunu vurgulayan Özel İzmir Dokuz Eylül Koleji Genel Müdürü Erden DEMİR, “Çocuklarımız içlerinde bir cevher barındırıyor ve bu cevher en güzel şekilde işlenerek daha kıymetli hale gelecektir. İşte bu bilinçle aydınlık, ferah ve konforlu sınıflarımızı çağdaş öğretim materyalleriyle donattık” dedi.

Hiçbir eğitim kurumu ile bağlarının olmadığının altını çizen Sayın Demir, isim haklarını 2002 yılında aldıklarını belirterek, “İzmir de herkes Dokuz Eylül adını kullanabilir, biz İzmirliyiz. Okulumuzda da İzmir ruhunu yaşatmak istedik.” dedi. 2018 yılı eylül ayında eğitim–öğretime başlayacaklarını belirten  DEMİR, “Dokuz Eylül Koleji Atatürk ilke ve inkılâplarına bağlı, çağımızın getirdiği yenilikleri takip edebilen, insan haklarına saygılı, doğa ve çevre bilinci gelişmiş, özgüveni kuvvetli, geleceğe yön verebilecek nesiller yetiştirmeyi hedefliyor” dedi.

40 BİN m² EĞİTİM KAMPÜSÜNDE YOK, YOK

Öğrencilerin özgüveni yüksek ve başarılı bireyler olarak hayata atılmalarını sağlamak için her türlü fiziki alanını yarattıklarını anlatan Sayın Demir, “Dokuz Eylül Koleji önümüzdeki eğitim öğretim yılında 30 bin metrekare açık, 10 bin metrekare kapalı olmak üzere, toplamda 40 bin metrekarelik bir eğitim alanıyla Gaziemir’de eğitime başlıyor. Kampüsümüz Anasınıfı, İlkokul, Ortaokul, Anadolu ve Fen liseleri ve sosyal tesisleriyle çocuklarımızın geniş ve ferah bir alanda keyifle eğitim öğretim göreceği şekilde düzenlendi. Kampüste Cam Kütüphane, Sera, Ekoloji Bahçesi, Kreş ve Çocuk Oyun Alanı, Futbol Sahaları, Tribünler, Survivor Parkuru, Fitness Alanı, Müzik Sınıfı, Basketbol Sahaları, Çim Amfi, Zen Bahçesi, Öğretmenler Bahçesi, Tabla Oyunları, Kaya Bahçesi, Açık Kapalı Spor Salonları, Açık Kapalı yarı olimpik yüzme havuzu bulunuyor” dedi.

DEK’TE YAŞAM: ÇEŞİTLİ ETKİNLİK ALANLARI

Kampüs alanındaki bölümler hakkında bilgi veren DEMİR, “Çocuklarımız cam kütüphanede hem kitap okuyabilecek, hem de hafta sonu gelip ders çalışabileceklerdir. Kütüphanenin arkasında anaokulu ve ilkokul çocuklarımız için sebze ve meyvenin nasıl yetiştirileceğini görecekleri hobi bahçemiz mevcuttur. Kampüste futbol, basketbol, voleybol ve tenis sahalarımız mevcuttur. Öğrencilerimiz bu sahalarda bir yandan psikomotor becerilerini geliştirirken, kum, yeşil alan ve ahşap platformdan oluşan survivor parkurunda keyifli vakit geçireceklerdir”dedi.
Özgür düşünme ve yetenek gelişimi amacıyla müzik bahçesi kurduklarını kaydeden Sayın DEMİR, 8. ve 12. sınıfta sınava hazırlanan çocukların çok stresli olacağını belirterek, bu krizi yönetebilmeleri için dinlenmeleri gerektiğini söyledi. “Yaşayan kampüsümüzde öğrenciler için hazırlanan zengin etkinlik alanlarının yanı sıra, aileler için de konforlu oturma alanları hazırladık. Yarı Olimpik Havuzumuzu ve yürüyüş parkurlarımızı da öğrencilerimizin hizmetine sunduk” dedi.

UYGULAMALI DİL EĞİTİMİ: LONDRA OTOBÜSÜ (LONDON BUS) VE ŞANZELİZE CADDESİ

DEMİR, küreselleşen dünyada yabancı dil bilmenin çağdaş yaşamı kolaylaştıran bir unsur olduğunun bilinciyle, eğitim programlarında İngilizce ve Fransızca öğretiminin teorik ve uygulamalı olarak yer aldığını söyledi. Sayın DEMİR, “Günlük yaşamın içinde yer alan, örneğin alışveriş sırasında, yolculuk yaparken, sinema, tiyatro, konser, restoran ve benzeri yerlerde kullanılan diyalogları öğrencilerimiz, kampüs bahçesinde kurulan dil sokaklarında birebir yaşayarak öğreniyorlar” dedi.

Özel İzmir Dokuz Eylül Koleji’nde İngilizce sınıfları için alt katında ders işlenen, üst katı ise kütüphane olan Londra Otobüsü (London Bus) hazırlanmış. Fransızca sınıfları için ise Paris’in en ünlü Şanzelize Caddesi hazırlanmış. Bir kilometrelik yürüme yolunda benzinlik, gümrük, Eyfel kulesinin maketi bulunuyor. Bu sokakta yürüyenler İngilizce ya da Fransızca konuşmak zorunda. Okulda dil öğretimi 5 yaşından itibaren başlıyor.

YAŞAYARAK ÖĞRENME

Özgüvene, yaratıcılığa, empatiye ve dolayısıyla hem kendilerinin hem de başkalarının tüm potansiyelini açığa çıkartma imkânına sahip çocuklar yetiştirmek üzere yola çıkan Dokuz Eylül Koleji, öğrencilerini bu amaca ulaştırmak için kampüsün her noktasını eğitimsel hedeflere hizmet edecek şekilde düzenlemiş. Aktarıcı bildirici değil, araştırıcı buldurucu yöntemler eğitim programlarında yer almış. “Kükürdü koklamadan kimya, mikroskopu ellemeden biyoloji, bir ampul yakmadan fizik öğretilebilir mi?” diye sözlerine devam eden Erden DEMİR, anlamlı ve kalıcı öğrenmeyi gerçekleştirebilmek için hiçbir fedakârlıktan kaçınmadıklarını üstüne basarak vurguluyor. Farklı öğrenme hızına ve stiline sahip öğrencilerin izlemek zorunda kalacakları katı bir program sunmak yerine, birebir ders imkânlarıyla onlara etkin bir öğrenme ortamı sunduklarını heyecanla anlatıyor. Dokuz Eylül Kolejinde her bir öğrencinin yeni fikirler geliştirebilmesi ve test edebilmesi için gerekli olan yardım ve rehberlik ise, onların bu yenilikçi çabalarını geliştirebilen ve teşvik edebilen uzman öğretmenlerden gelecek.

Özel İzmir Dokuz Eylül Koleji Genel Müdürü Erden DEMİR

Özel İzmir Dokuz Eylül Koleji Genel Müdürü Erden DEMİR, “Çocuklarımız içlerinde bir cevher barındırıyor ve bu cevher en güzel şekilde işlenerek daha kıymetli hale gelecektir. İşte bu bilinçle aydınlık, ferah ve konforlu sınıflarımızı çağdaş öğretim materyalleriyle donattık” dedi.