,

Koç Üniversitesi 25 yılda 13400 mezun verdi

Koç Holding’in kurucusu merhum Vehbi Koç’un talimatıyla bir vakıf üniversitesi olarak kurulan Koç Üniversitesi 25 yaşında.

Bilimde ve akademik eğitimde mükemmellik merkezi olma hedefiyle 1993 yılında Koç Holding’in kurucusu merhum Vehbi Koç’un talimatıyla bir vakıf üniversitesi olarak kurulan Koç Üniversitesi 25 yaşında.

Bu yıl diplomalarını alan 1154 gençle birlikte toplam mezun sayısı 13.400’e ulaşan Koç Üniversitesi, yeni bölümlerinin yanı sıra laboratuvarları, girişimcilik ve teknoloji merkezleriyle, Türkiye’nin üstün yetenekli gençlerine dünyanın kapılarını aralamaya devam ediyor.

İnsani Bilimler ve Edebiyat, İktisadi ve İdari Bilimler, Hukuk, Tıp, Fen, Mühendislik ve Hemşirelik Fakültelerinin; İşletme, Fen Bilimleri ve Mühendislik, Sosyal Bilimler, Sağlık Bilimleri Enstitüleri’nin bulunduğu Koç Üniversitesi, 22 lisans, 29 yüksek lisans ve 26 doktora programıyla Türkiye’de ve dünyada bilimin gelişmesine katkıda bulunuyor.

2017-2018 Akademik eğitim döneminde Rumeli Feneri Kampüsü’nde toplam 7 binin üzerinde öğrenciyle eğitim veren Koç Üniversitesi, henüz 25 yaşında olmasına rağmen, akademik başarılarıyla dünyanın en başarılı genç üniversiteleri arasında yerini almış durumda. Ulusal ve uluslararası alanda söz sahibi 473 akademisyen, yarınları kuracak liderleri yetiştirmenin yanı sıra 132 araştırma laboratuvarı, 20 araştırma merkezi, 5 eğitim ve araştırma forumu, bir destek merkezinde bilimsel çalışmalarını sürdürüyor.

EN ÜST SIRALARDA

Öğretim üyesi başına düşen makale sayısında Koç Üniversitesi, Türkiye’deki üniversiteler arasında en üst sıralarda yer alıyor. Bu sonuç araştırmaya verilen önemin, öğretim üyelerinin ve araştırma programlarının başarısının bir diğer göstergesi. 2018 itibarıyla Koç Üniversitesi’nin 15 öğretim üyesi TÜBİTAK Bilim Ödülü, 1 öğretim üyesi TÜBİTAK Özel Ödülü, 30 öğretim üyesi TÜBİTAK Teşvik Ödülü, 3 öğretim üyesi TÜBİTAK Teşvik Ödülü, 61 öğretim üyesi TÜBA GEBİP Ödülü ve 44 öğretim üyesi BAGEP Ödülü’ne sahip. Üniversite-sanayi işbirliği kapsamında şirketlerle uzun vadeli işbirlikleri geliştiren Koç Üniversitesi, bu kurumlarla ortak AR-GE projeleri yürütüyor. Hali hazırda ulusal ve uluslararası şirketlerle devam eden 21 proje mevcut. Koç Üniversitesi, Ar-Ge için verilen dış kaynaklara bakıldığında Türkiye’de en ön sıralarda yer alıyor. 2004- 2017 yılları arasında 761 Ar-Ge projesine toplam 320 milyon TL dış kaynak sağlanmış durumda.  Nisan 2018 itibarıyla çok prestijli Avrupa Araştırma Konseyi (ERC) destekleriyle ülkemizde yürütülen aktif 15 mega projenin 8 tanesi Koç Üniversitesi’nde yürütülüyor.

ANADOLU BURSİYERİ SAYISI 376’YA ULAŞTI

Koç Üniversitesi’nin sosyal sorumluluk projesi olarak 2011 yılında 14 öğrenci, 6 bağışçı ile başlattığı Anadolu Bursiyerleri Programı 180’den fazla bağışçının desteğiyle, Türkiye’nin 75 farklı ilinden 376 öğrenciye ulaşmış durumda.

İlk mezunlarını 2016 yılında veren Anadolu Bursiyerleri Programı, Koç Üniversitesi’nin 25. yılı kapsamında 200 genci daha bünyesine katarak daha da geniş kesimlere ulaştı. Tüm Türkiye’yi kucaklayan, ekonomik olanaksızlıklar nedeniyle güçlü bir eğitim fırsatı bulamayan üstün yetenekli gençleri kucaklayan proje, Türkiye’nin pek çok hayırseverini de bir araya getirmeyi başardı.