,

Koronavirüs nedeniyle okulların tatil süresi uzayacak mı?

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Ateş Kara: “İçeriden yayılan vakalar mı yoksa dışarıdan gelen vakalar mı olacağına bağlı olarak bu süre uzayabilir; ama kısalmasını beklemiyorum.” 

Okulların tatil süresi uzayacak mı? Okullar ne zaman açılacak?… MEB, koronavirüs salgınına karşı okulların 2 hafta tatil edilmesine karar vermişti. 16 Mart’ta tatil edilen okulların 30 Mart 2020 tarihinde açılması kararlaştırıldı ama Türkiye’de artan koronavirüs vakaları, okul tatilinin uzamasına neden olabilir! Peki, bu durumda okullar ne zaman açılacak? Okullar tekrar tatil edilir mi? Bu sorunlar Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Ateş Kara’ya soruldu. İşte ayrıntılar…

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından geçtiğimiz Perşembe ilk ve orta derece okulların 2 hafta, yükseköğrenim okullarının 3 hafta tatil edilmesi yönünde karar almıştı. koronavirüs salgınına karşı alınan tatil kararı sonrasında veliler, okulların ne zaman başlayacağını merak ediyor? Aynı zamanda Türkiye’de koronavirüs pozitif vaka sayısı artmaya başlayınca, okul tatil süresinin de uzaması gündeme geldi.

OKULLAR NE ZAMAN AÇILACAK?

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, geçtiğimiz Perşembe günü yaptığı açıklamalarda, koronavirüs vakasının Türkiye’de görünmesi ile 2020 yılı Nisan ayında planlanan okul tatil takviminin öne alınarak 16-30 Mart 2020 tarihleri arasında yapılmasına karar verildiğini açıkladı. Yani okullar 30 Mart 2020 tarihinde açılacak. Ama Türkiye’de korona vaka sayısının her geçen gün artması ile beraber, ülke genelinde tedbirler genişletildi ve okulların tatil edilmesi ile birlikte eğlence yerleri başta olmak üzere birçok alanda faaliyet gösteren sosyal alanlar ve iş yerleri ikinci bir emre kadar geçici olarak kapatıldı. Bu durum, okulların tatil süresinin uzamasını da gündeme getirdi.

TÜRKİYE ÖNLEMLERİ ERKEN ALIYOR

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Ateş Kara konu ile ilgili yaptığı açıklamada ise  “Enfeksiyon görülmeye başladıktan sonra okulları kapatırsanız enfeksiyondaki azalma en iyi ihtimalle yüzde 15’te kalıyor. Yani 100 vaka görecekseniz 85 görüyorsunuz. Ama enfeksiyon daha görülmeden okulları kapatabilirseniz, bu etki minimum yüzde 45 oluyor. Yani 100 vaka yerine en fazla 55 görüyorsunuz, hatta 40’a kadar düşüyor. Bu nedenle Türkiye, önlemleri diğer ülkelere göre çok erken, çok radikal şekilde alıyor. Bunun temel amacı, ülkemizdeki vaka görülmesini mümkün olduğunca ötelemek.” diye konuştu. Kara, ‘’Okulların tatil süresi uzar mı? Sorusuna ise şu cevabı verdi;

VAKALARIN NEREDEN GELDİĞİNE BAĞLI

Prof. Dr. Kara, okulların kapalı kalma süresinin, durumun seyrine göre değişebileceğini ifade ederek, “Bugün için net bir şey söylemek mümkün değil. Önümüzdeki günlerde ülkemizdeki durumun nasıl seyredeceğine, ülkemizde görebileceğimiz vakaların, içeriden yayılan vakalar mı yoksa dışarıdan gelen vakalar mı olacağına bağlı olarak bu süre uzayabilir; ama kısalmasını beklemiyorum ben” ifadesini kullandı.