,

Küçük Şeyler Anaokulu’ndan Yönder Okullarına 12 yıllık eğitim yolculuğu

Küçük Şeyler Anaokulu

HER ŞEY KÜÇÜK ŞEYLER ANAOKULU İLE BAŞLADI

Üstün Dökmen Yaşam Boyu Gelişim ve Eğitim Akademisi, 11 Mayıs 2005’te ailelere, çocuklara, gençlere, yetişkinlere ve şirketlere çeşitli hizmetler üretmek üzere Prof. Dr. Üstün Dökmen ve Uzm. Klinik Psk. Süleyman Hecebil tarafından İstanbul’da kuruldu.

Akademinin psikolojik danışma ve psikoterapi hizmetlerinin etkililik ve verimliliğini artırmak amacıyla Eylül 2009 tarihinden itibaren bu hizmetler “Psikoloji Dünyası” markasıyla verilmeye başlandı.

“Küçük Şeyler Anaokulu” markası ise, 2006 yılında yine kurucularımız tarafından çocuklar için yola çıkarılmış bir proje olarak hayata geçti. 24 ilde hizmet veren 42 okulumuzla Anaokulu eğitimindeki alışkanlıkları, standartları değiştirmeye, çocuklara ve ailelere söz vermiş olmanın bilinci ve sorumluluğu ile hizmet vermeye devam ediyoruz.

19 Eylül 2011 tarihinden itibaren İstanbul Anadolu yakası Ataşehir’de hizmete giren, anaokullarımızın devamı olan, ilkokul ve ortaokul eğitimi veren kolejimizle hizmet alanımızı genişlettik.

İstanbul Anadolu yakasında açılan ilk Yönder Okulları’nı, sırasıyla İzmir, Bursa, Didim, İstanbul Maltepe, İskenderun Arsuz ve İstanbul Şile kampüsleri takip etti. Kampüslerimiz, çok özel bir okul modeliyle faaliyet göstermeye ve büyümeye devam ediyor.

PROF. DR. ÜSTÜN DÖKMEN KİMDİR?

Türkiye’nin alanında en sevilen isimlerinden biri olan; psikolog, TV programcısı, eğitimci ve yazar Üstün Dökmen, 1954 yılında İstanbul’da dünyaya geldi. İlk ve orta öğrenimini Erzurum’da tamamlayan Dökmen, Ankara Cumhuriyet Lisesinden mezun oldu. Hacettepe Üniversitesi Psikoloji bölümünden mezun olduktan sonra aynı bölümde uygulamalı psikoloji alanında yüksek lisans yaptı. Ankara Üniversitesi Eğitim Bilimleri Fakültesi Psikolojik Danışma ve Rehberlik alanında 1986 yılında doktor, 1988’de doçent, 1995’te ise profesör unvanını aldı.

Halen Ankara Üniversitesi Eğitim Bilimleri Fakültesi öğretim üyesi olan Dökmen’in bilimsel kitaplarının ve makalelerinin yanı sıra şiir kitapları ve tiyatro eserleri de bulunuyor. Toplam 8 yıl boyunca TRT’de 94 bölüm Küçük Şeyler programını hazırlayan Dökmen, TRT Radyo 3’te opera sanatçısı Murat Akar ile birlikte, gençlere operayı sevdirmeye yönelik ”Biz Kim Opera Kim” adlı programı yaptı.

Bugüne kadar Avustralya ve çok sayıda Avrupa ülkesinde gurbetçi vatandaşlarımıza maddi karşılığı olmaksızın konferanslar veren, “Üstün Dökmen Yaşam Boyu Gelişim ve Eğitim Akademisi”nin kurucusu Prof. Dr. Üstün Dökmen, “Küçük Şeyler” isimli eseri ile Türkiye Yazarlar Birliği’nin 2008 yılı Deneme dalındaki ödülüne layık bulundu.

YÖNDER OKULLARI’NIN KAMPÜSLERİ

2005 – Üstün Dökmen Yaşam Boyu Gelişim ve Eğitim Akademisinin kuruluşu
2006 – Ankara Ümitköy Küçük Şeyler Anaokulunun açılışı
2007 – Adana, Eskişehir ve Sakarya Küçük Şeyler Anaokullarının açılışı
2008 – Ankara Oran, Aydın, Bursa Nilüfer, Denizli, Gaziantep, İzmir Bornova Küçük Şeyler Anaokullarının açılışı
2009 – İstanbul Florya ve Bartın Küçük Şeyler Anaokullarının açılışı
2011 – Ataşehir Yönder Koleji ile Ankara Gaziosmanpaşa, Bursa İnegöl ve İstanbul Çekmeköy Küçük Şeyler Anaokullarının açılışı
2012 – Ankara Beysukent, İstanbul Bahçeşehir, İstanbul Suadiye Küçük Şeyler Anaokullarının açılışı
2013 – İstanbul Dragos, Kocaeli, Manisa, Mersin, Uşak Küçük Şeyler Anaokulları ile İzmir, Bursa ve Didim Yönder Kolejlerinin açılışı
2014 – Antalya Konyaaltı, İstanbul Beylikdüzü ve Trabzon Küçük Şeyler Anaokullarının açılışı
2015 – Antalya Lara, İstanbul Sancaktepe, İstanbul Şerifali, İstanbul Ümraniye, Muğla ve Muğla Fethiye Küçük Şeyler Anaokullarının açılışı
2016 – Çorlu, İstanbul Halkalı, İstanbul Maltepe, Malatya Küçük Şeyler Anaokulları ile İstanbul Maltepe Yönder Kolejinin açılışı
2017 – Afyon, Defne, İstanbul Etiler, İstanbul Kurtköy, Kütahya Küçük Şeyler Anaokulları ile İstanbul Şile ve İskenderun Arsuz Yönder Kolejlerinin açılışı

YÖNDER OKULLARI’NDA EŞ ZAMANLI EĞİTİM ÖĞRETİM

Yönder Okullar’nda eğitim ve öğretim eş zamanlı ilerler. Öğrencilere yatay olarak zenginleştirilmiş eğitim programı uygulanırken, davranışsal, bilişsel ve psikomotor becerilerini geliştirmeyi hedef alan programlar da uygulanır. Öğrencilerin iletişim becerileri, sosyal algıları ve toplumsal farkındalıkları yaş özellikleri dikkate alınarak olabilecek en üst düzeye çıkarılmaya çalışılmaktadır. Bu çalışmalar yapılırken öğrencinin biricikliğini ve evrensel değerleri önemseyen, lâik, Atatürk ilke ve devrimlerini benimsemiş, araştırma-öğrenme sorumluluğunu yerine getiren, yaşamına kendisi yön veren öğrenciler yetiştirmek için keyifli, meraklı, eğlenceli, bol materyalli öğrenme ortamları yaratılır.

Az ödül, hiç ceza sloganıyla yola çıkan okulumuzda yönderlerimiz, öğrencilere olumlu ve olumsuz davranışların ardından geri bildirim verir. Öğrencinin öğrenme zevkine varması, çalışmalarını ailesi veya öğretmenini memnun etmekten ziyade başarma duygusunu yeniden tatmak için tamamlamaları öğrenme ortamlarındaki önemli hedeflerimizden biridir. Yönderlerin öğrencilerin başarılı performanslarını anında müdahale ile pekiştirmesi öğrencilerin sınıf içi etkinliklere aktif katılımını olumlu etkilemektedir.

Geliştirilmesi veya değiştirilmesi gereken özelliklerin değişim uzmanı (psikolojik danışman) ile birlikte yapılan çalışmalarla okul – aile – öğrenci üçgeninde gerçekleşmesi sağlanmaktadır. Gerekli görülen durumlarda sınıf yönderi, branş yönderleri ve değişim uzmanı (psikolojik danışman) öğrenme ortamında birlikte çalışmaktadır.

Ayrıca haftalık yapılan düzenli toplantılarda sınıf yönderi ve değişim uzmanı (psikolojik danışman) sınıfın genel durumu ile ilgili görüşmektedir.

Dersler planlanırken disiplinler arası işbirliği ve paylaşım esas alınmaktadır. Planlama sürecinde düzenli olarak alınan akademik danışmanlık ders etkinliklerine yansıtılır. Eğitim teknolojisi uzmanı sınıf yönderleri ile birlikte derslerin kalitesini ve keyfini artıracak, öğrenme malzemelerini zenginleştirecek her türlü yazılı ve görsel materyali hazırlar.

Öğrencilerin öğrenmeleri, ölçme değerlendirme uzmanı ve sınıf yönderlerinin işbirliği ile etkinliklere ve kazanımlara en uygun ölçme araçları geliştirilerek değerlendirilir.