,

LGS puanıyla öğrenci alacak 80 özel okulun isim listesi

Yaklaşık 1 milyon ortaokul son sınıf öğrencisi 2 Haziran Cumartesi günü LGS’ye girecek.

LGS’ye bir hafta kaldı… Özel okullar nasıl öğrenci alacak?… İşte ayrıntılar….

Yaklaşık 1 milyon ortaokul son sınıf öğrencisi 2 Haziran Cumartesi günü LGS’ye girecek. Bu öğrencilerin bazıları sınavla öğrenci alacak devlet okullarına, bazıları da kolejleri tercih edecek. Peki özel okullar nasıl öğrenci alacak, hangi kolejler LGS puanıyla kayıt yapacak, sınavla öğrenci alacak özel ve devlet okulları hangileri?
Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından uygulanacak Liselere Geçiş Sınavı (LGS) 2 Haziran Cumartesi günü yapılacak. Sınava yaklaşık 1 milyon öğrenci katılacak. Bu öğrenciler LGS’de, bakanlık tarafından belirlenen 1.367 fen, Anadolu, sosyal bilimler, mesleki ve teknik liselerinin teknik bölümleri ile proje okullara girmek için yarışacak. Bu sınava katılan öğrencilerin bir kısmı da LGS puanıyla kayıt yapacak kolejlere gidecek. Peki özel okullar nasıl öğrenci alacak, hangi kolejler LGS ile kayıt yapacak, sınavla öğrenci alacak özel ve devlet okulları hangileri? İşte cevabı…

80 ÖZEL OKUL SINAVLA ALACAK

Bakanlık, özel okulların nasıl öğrenci alacağıyla ilgili kararı okullara bırakmıştı. 60 kolej yöneticisi de Türkiye Özel Okullar Derneği’nde yapılan bir toplantıyla, kılavuz içeriklerini ve prensiplerini netleştirerek MEB’in sınavıyla öğrenci almaya karar verdi. Bu prensipleri kabul eden diğer özel okullar da derneğe başvuruda bulunarak bu şekilde öğrenci kaydı yapacaklarını bildirdi. Buna göre aralarında Alman, Fransız, İtalyan, Amerikan ve Avusturya liselerinin de olduğu Türkiye genelinde 80 kolej MEB’in düzenleyeceği LGS’ye göre öğrenci alacak. Okullar kayıt takvimini ve yönetmeliklerini bakanlığa onaylattıktan sonra duyuracak. Kayıtlar MEB tarafından uygun bulunan tarihler arasında, okulların kendi aralarında oluşturdukları Koordinasyon Kurulu tarafından belirlenecek kriterlere göre yürütülecek. Kolejler, bakanlık tarafından sınav sonuçlarının açıklanmasının ardından taban puanlarını ilan edecek. Kayıt takvimi ve kayıt esaslarını içeren kılavuza, özel okulların kendi web sitelerinden ulaşılabilecek. Özel okulların kayıt takvimi ve kılavuzu, MEB Ortaöğretim Kurumlarına Geçiş Uygulaması Tercih ve Yerleştirme Kılavuzu yayınlandıktan sonra ilan edilecek.

İŞTE MEB SINAVIYLA ÖĞRENCİ KAYDI ALACAK 80 KOLEJ:

İSTANBUL: Alev Lisesi, ALKEV Özel Anadolu Lisesi, ALKEV Özel Fen Lisesi, Alman Lisesi, Amerikan Robert Lisesi, Anakent Koleji, Arel Anadolu Lisesi, Arel Fen Lisesi, Atacan Anadolu Lisesi, Balkanlar Koleji Anadolu Lisesi, Cent Koleji, Çevre Koleji, Doğan Koleji Anadolu Lisesi, Eyüboğlu Koleji, Burçak Eyüboğlu Fen ve Teknoloji Lisesi, Florya Anadolu Lisesi, Florya Fen Lisesi, FMV Özel Işık Lisesi, FMV Özel Ayazağa Işık Lisesi, FMV Özel Ayazağa Işık Fen Lisesi, FMV Özel Erenköy Işık Lisesi, FMV Özel Erenköy Işık Fen Lisesi, FMV Özel Ispartakula Işık Lisesi, FMV Özel Ispartakula Işık Fen Lisesi, Galileo Galilei İtalyan Lisesi, Hisar Eğitim Vakfı Özel Hisar Anadolu Lisesi, İELEV Özel Anadolu Lisesi, İSTEK Özel Acıbadem Anadolu Lisesi, İSTEK Özel Atanur Oğuz Anadolu Lisesi, İSTEK Özel Belde Anadolu Lisesi, İSTEK Özel Bilge Kağan Anadolu Lisesi, İSTEK Özel Kaşgarlı Mahmut Anadolu Lisesi, İSTEK Özel Kemal Atatürk Anadolu Lisesi, İSTEK Özel Semiha Şakir Anadolu Lisesi, İSTEK Özel Uluğbey Anadolu Lisesi, İtalyan Lisesi, İTÜ GVO, Özel Ekrem Elginkan Lisesi, Küçük Prens Lisesi, Kültür Koleji Anadolu Lisesi, Kültür Koleji Fen Lisesi, Kültür 2000 Koleji Anadolu Lisesi, Kültür 2000 Koleji Fen Lisesi, Marmara Koleji, Marmara Fen Lisesi, MEF Lisesi, Mimar Sinan Özel Fen Lisesi, Notre Dame De Sion Fransız Lisesi, Oğuzkaan Koleji, Okan Anadolu lisesi, Saint Benoit Fransız Lisesi, Sankt Georg Avusturya Lisesi ve Ticaret Okulu (Lise Bölümü), Sankt Georg Avusturya Lisesi ve Ticaret Okulu (Ticaret Bölümü), Saint Joseph Fransız Lisesi, Saint Michel Fransız Lisesi, Sainte Pulcherie Fransız Lisesi, SEV Amerikan Koleji, Sezin Lisesi, Tarhan Koleji, TED İstanbul Koleji Özel Lisesi, TED Rönesans Koleji, Terakki Vakfı Özel Şişli Terakki Lisesi, Terakki Vakfı Özel Şişli Terakki Fen Lisesi, Terakki Vakfı Özel Şişli Terakki Tepeören Anadolu Lisesi, Uğur Anadolu Lisesi, Üsküdar Amerikan Lisesi, VKV Koç Özel Lisesi, TED Atakent Koleji, Özel Ahmet Şimşek Koleji.