,

LGS’de başarılı olmanın 5 yolu

öğrenciler LGS’ye nasıl hazırlanmalı ve LGS’de başarılı olmak için neler yapmalı?

Bilgi Koleji LGS’ye girecek öğrencilere 5 tavsiyede bulunuyor:

LGS yani Liseye Geçiş Sistemi, 2018-2019 eğitim yılında TEOG yerine getirildi. LGS açılımı Liseye Geçiş Sistemi’dir. GKS; adrese dayalı yeni liseye kayıt sistemini ifade eden bir tanımlamadır. Artık öğrenciler isteğe bağlı olarak sınava girecek. Öğrencilere sınav zorunluluğu ortadan kalkacak. Öğrenci ve veliler isterse adrese dayalı tercih yaparak okul seçebilecek. Bu noktada öğrenci, adresine en yakın 5 okul tercihi yapacak ve okul puanına göre bir okul Milli Eğitim Bakanlığı tarafından belirlenecek. Sınava girmek isteyen öğrenciler ise LGS yani Liseye Geçiş Sınavı’na girecek. Böylece kaliteli ve üst düzey liselere girme şansı elde eden öğrenciler sınavla yerleşemezse adresine en yakın okullardan birisine gidecek. LGS ne zaman ve LGS ne zaman diye merak edenler için hemen cevaplayalım. LGS, 2 Haziran 2018 tarihinde yapılacak. LGS sistemi MEB tarafından hazırlandığı için sonuçlar yine MEB tarafından haziran ayında açıklanacak. Peki, öğrenciler LGS’ye nasıl hazırlanmalı ve LGS’de başarılı olmak için neler yapmalı?

Yeni Sistem Araştırılmalı

Yakın bir zamanda Milli Eğitim Bakanlığı tarafından örnek LGS soruları açıklandı. Milli Eğitim Bakanlığı 6. 7. ve 8. sınıf müfredatına göre hazırladığı örnek soruları kamuoyu ile paylaştı. Soruları gören öğrencilerde büyük bir kaygı meydana geldi. Çünkü aylardır hatta yıllardır hazırlandıkları soru sistemi ve testlerden çok farklı sorular vardı. Müfredat aynı olsa bile özellikle Türkçe ve Matematik gibi yüksek puan getirisi olan alanlarda çok farklı tarzda sorular yer alıyordu. Bu yüzden öğrencilere Milli Eğitim Bakanlığı’nın hazırladığı örnek soruları tek tek çözmelerini ve buna benzer sorular üzerinde çalışmalarını tavsiye ediyoruz.

Yorumlama ve Analiz Etme Becerileri Geliştirilmeli

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yayınlanan örnek sorulara bakıldığında geçmiş yılların aksine soruların sadece bilgiye dayalı olmadığı görülüyor. Yeni sorularda öğrencilerin yalnızca bilgi düzeyi değil aynı zamanda yorumlama, analiz etme ve sentezleme gibi daha üst düzey düşünme yetilerinin ölçülmesi amaçlanıyor. Bu yüzden öğrenciler artık ezberci bir sistemden vazgeçip konuyu iyice özümsemeliler. Hatta konuları farklı biçimlerde ele alıp analiz ederek kendi yorumları ile birleştirmeliler.

Kitap Okuma Alışkanlığı Kazanılmalı

Özellikle Türkçe soruları incelendiği zaman uzun paragrafların yer aldığı bir sistem görüyoruz. Bunun yanı sıra tek bir paragraftan dört farklı soru sorulduğunu görüyoruz. Bu yüzden hızlı okuyabilen, okuduğunu doğru anlayan öğrencilerin avantaj sağlayacağını söyleyebiliriz. Zamanı doğru kullanabilmek açısından öğrencilerin mutlaka kitap okuma alışkanlığını geliştirmesi gerekiyor. Bu yüzden öğrenciler her gün en az iki saat kitap okumalıdır.

Bilgiyi Kullanma Gücü Arttırılmalı

Soruların genelinde öğrencilerin bilgiyi kullanma gücünü ölçen bir sistem var. Bu sebeple öğrenciler, konu çalışması yaparken aynı zamanda bu konunun ve bilgilerin gündelik hayatta nasıl kullanılacağı üzerine düşünmelidir. Konu ile ilgili bilgilerin gerçek hayattan örnekler ile desteklenerek çalışması gerekir. Böylece sınavda bu tür soruları yorumlaması ve cevaplaması kolaylaşacaktır.

Konular Gözden Geçirilmeli

Bu yeni sistem çerçevesinde ve yeni örnek sorular ekseninde öğrenciler birinci dönem konularını mutlaka tekrar gözden geçirmeliler. Böylece tüm bilgi eksiklerini tamamlar ve onları analiz ederek yorumlayabilirler.

BİLGİ KOLEJİ HAKKINDA GENEL BİLGİ 

Bilişim Eğitim Grubu olarak, eğitim sektöründe çeyrek yüzyıllık geçmişimizle bu güne kadar çeşitli alanlarda iki yüz binden fazla öğrencimizi eğittik. Bu birikimimizi, Bilgi Koleji ile ülkemizin her alanda ihtiyacı olan lider gençler yetiştirmek üzere k12 seviyesine taşıdık.

Okulumuzda nitelikli ve yenilikçi bir eğitim için gerekli tüm alt yapıyı düşündük. Fiziki şartları ve okul iklimini öğrencilerimizin yaratıcılıklarına olanak sağlayacak şekilde tasarladık. Bilgi Koleji’nde “a+5b Eğitim Modeli” ile kariyer planlama, hayata ve sınava hazırlık çalışmalarını tecrübeli akademik kadrolarla bütünleştirdik.

Bize göre bireyin gelişimi ancak duygusal, zihinsel ve fiziksel gelişimlerinin birlikte olması ile mümkündür. Bu nedenle Bilgi Koleji’nde öğrencilerimize öğretim ile birlikte adalet, etik, sorumluluk, hoşgörü ve tüm canlıları sevme duygularını da aktarıyoruz. Ancak böylelikle birey gerçek anlamda “insan” olacak ve yaşama katkı sağlayacağına inanıyoruz.

Kurullarımızda yer alan değerli akademisyenler, bilim insanları ve kanaat önderleri deneyim ve ön görüleriyle çalışmalarımıza destek olurken, öğrencilerimize de ilham vermektedirler.

Okulumuzun vizyoner eğitim kadrosuyla, çocuklarımıza okulu sevdirerek, mutlu ve güvenli eğitim ortamı oluşturmayı amaç edindik.

Öğrenci Yönetim Kurulu ile öğrencilerimizin okul yönetiminde yer almaları sağlanır. Böylece öğrencilerimiz “okul hayatın bir parçasıdır” yaklaşımıyla geleceğe hazırlanırlar.

Sürekli gelişim anlayışımızla; öğretmenlerimizin mesleki performanslarına katkı sağlayan programlarla, yaşayan eğitim ortamı oluşturduk.

Bilgi Koleji’nde, çocuklarımıza kendilerini benzersiz ve değerli hissetmeleri, yaşam boyu başarıya ulaşmaları için rehberlik ederiz. Eğitim modelimiz doğrultusunda çocuklarımız Akademik Başarıyla birlikte, İngilizce’yi akıcı konuşur, Teknoloji’yi etkin kullanırlar. Spor ve Sanatla ilgilenerek büyürler. Kişisel Gelişimlerini tamamlayıp, özsaygı, özgüveni olan, sorumluluk bilinci gelişmiş, mutlu gençler olarak hayata hazırlarız.

BİLGİ KOLEJİ’NİN İLETİŞİM BİLGİLERİ

ADRES

Ataşehir Kampüsü: Yenişehir Mh. Yanyol Cd. Çağlayan Sk. No: 22
Ataşehir /İstanbul Türkiye

Genel Müdürlük: Bahariye Caddesi Süleymanpaşa Sokak No:2 Kadıköy/İstanbul

ARA

Ataşehir Kampüsü: 0216 234 31 91

Genel Müdürlük: 0216 550 99 50