,

LGS’de sözel kolaydı, matematik zor

Yaklaşık bir milyon 8'inci sınıf öğrencisi, nitelikli bir liseye yerleşebilmek için LGS’ye girdi.

Yaklaşık bir milyon 8’inci sınıf öğrencisi, nitelikli bir liseye yerleşebilmek için LGS’ye girdi. Öğrenciler “Türkçe çok kolaydı ama matematikte çok düşündürücü işlem vardı” dedi.

TEOG’un kaldırılmasıyla ilk kez uygulanan Liselere Geçiş Sınavı (LGS) dün gerçekleşti. Yaklaşık 1 milyon 8’inci sınıf öğrencisi, nitelikli bir liseye yerleşebilmek için sınava girdi. Öğrenciler içeride, aileleri de dışarıda ter döktü. LGS iki oturumda gerçekleşti. İlk oturum saat 9.30’da başlayıp, 10.45’te sona erdi, ikinci oturum ise 11.30’da başlayıp, 12.30’da tamamlandı.

Birçok öğrencinin mağdur olmasına neden olan 15 dakika kuralı ise LGS’de uygulanmadı. Sınavda öğrencilere çoktan seçmeli 90 soru soruldu. Sınavın birinci bölümünde 50 sözel soruya 75 dakika süre verildi. İkinci bölümde ise 40 sayısal soru soruldu ve 60 dakika süre verildi. Lise adayları, sınavların ardından sosyal medya üzerinden birbirleriyle sorularla ilgili görüşlerini paylaştı.

Öğrenciler, Türkçe dersi sınavlarının oldukça kolay olduğunu ancak matematik sınavlarında düşündürücü işlem gerektiren sorulardan dolayı zorlandıklarını ifade etti. LGS’nin tamamlanmasının ardından rahat bir nefes alan öğrenciler, şimdi de MEB’in sonuçları açıklamasını bekleyecek. Bakanlığın daha önce yaptığı açıklamalara göre LGS sonuçları 22 Haziran’da ilan edilecek. Sonuçlar meb.gov.tr adresinden öğrenilecek.