Okullar ne zaman açılacak?

Danimarka kreşleri ve ilkokulları açıyor. Kovid-19’dan 187 kişinin hayatını kaybettiği Danimarka’da hayat yavaş yavaş normale dönüyor.  Danimarka Başbakanı Mette Frederiksen, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınıyla mücadele kapsamında kapatılan kreşlerin ve  ilkokulların 15 Nisan’dan itibaren açılacağını duyurdu.

Frederiksen, düzenlediği basın toplantısında, yeni tip koronavirüs salgını tedbirleri kapsamında, 11 Mart’tan bu yana kapalı tutulan kreşlerin yeniden açılacağını söyledi.  Frederiksen, temel eğitim okullarının 5’inci sınıflara kadar eğitime başlayacağını, 6 ile 10’uncu sınıflar arasındaki öğrencilerin ise evde kalmayı sürdüreceğini bildirdi.

Sağlık İdaresinin açıkladığı resmi rakamlara göre, Danimarka’da Kovid-19 nedeniyle 187 kişi hayatını kaybetti. Ülkede 47 bin 340 kişiye test yapılırken, 4 bin 681 kişinin testinin pozitif çıktığı, 1378 kişinin iyileştiği kaydedildi.

Dinamarka’dan gelen bu haber Türkiye’de okulların ne zaman açılacağı sorusunu bir kez daha gündeme getirdi. 

TÜRKİYE’DE 18 MİLYON ÖĞRENCİ 3 HAFTADIR OKULLARINDAN UZAK

Milli Eğitim Bakanlığınca (MEB), yeni tip koronavirüs (Kovid-19) önlemleri kapsamında okulların kapanmasının ardından, öğrencilerin heyecan dolu bekleyişi devam ediyor. Farklı kademelerde eğitim almaya devam eden milyonlarca öğrenci, okullarda eğitim faaliyetlerine yeniden ne zaman başlayacaklarını merak ediyor. Peki, okullar ne zaman açılacak? Lise ve ortaokullar ne zaman açılacak?

18 milyon öğrencinin uzaktan eğitim süreci devam ederken yaklaşık 3 haftadır okullarından ayrı kalan öğrenciler, bir yandan da yeniden sınıflarında ders yapacağı günün ne zaman olacağını merak ediyor. Konuya dair Milli Eğitim Bakanı’nın açıklamalarına odaklanan öğrenciler, bu kapsamda yapılan haberleri araştırıyor. İşte, merakla sorgulanan ‘Okullar ne zaman açılacak?’ sorusunun yanıtı…

OKULLAR NE ZAMAN AÇILACAK?

25 Mart Çarşamba günü Bilim Kurumu Toplantısı’nın ardından Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk son dakika açıklamada bulundu. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk okulların uzatılacağını söyledi. Bakan Selçuk şu ifadeleri kullanmıştı.

“Eğitimde elbette kayıplar olacaktır. Elbette eksikler olacaktır. Çocuklarımızın her türlü ihtiyacı için tüm senaryolara hazırız. Bu yolculuğu koşuyu yürüteceğiz inşallah. Bilim Kurlulunn önerisiyle önümüzdeki süreci bir mütted daha uzatıyoruz. 30 Nisan tarihi ortak kararla ortaya konuldu.

Bizim hazırlığımız olduğu için çalışmalarımızı daha geliştirerek ihtiyaçları karşılayacağız. Zaman zaman kamuoyunu da bilgilendireceğiz. Öncelikle çocuklarımızın sağlığı bakımından anne babalarımızın dikkatli olduğunun farkındayım.”