,

Tink Koleji: Teknolojiyi tüketen değil üreten nesil yetiştiriyoruz

Tink Kurucusu ve CEO’su Zeynep Dereli

Tink Kurucusu ve CEO’su Zeynep Dereli, “21’inci yüzyılda, yeni neslin ihtiyaç duyacağı yetkinlikleri kazandırmak için eğitim ve öğrenmenin tüm bileşenlerini yenilikçi ve teknolojik bakış açısıyla okul ortamına entegre etmek gerekiyor. Bu gelişim ihtiyacı doğrultusunda alanında fark yaratarak oluşturduğumuz ve merkezinde insan bulunan Tink Eğitim Ekosistemi ile eğitim ve öğrenmenin sınırlarını kaldırıyoruz” diyor.

• Okulunuzun kuruluş hikayesini anlatır mısınız?

Okulumuz, Türkiye’nin odağı insan olan ilk ve tek teknoloji koleji. Tamamıyla inovasyon olan Tink fikrini, yaklaşık iki yıl süren verimli bir görüş alışverişi ve Ar-Ge çalışması neticesinde şekillendirdik. Bu süreçte farklı ülkelerin geliştirdikleri modelleri yerinde inceledik. OECD Genel Sekreteri Angel Gurria gibi kanaat önderleriyle fikir alışverişi yaptık. Ardından elde ettiğimiz tüm bilgileri, ülkemizin toplumsal ve kültürel ihtiyaçlarıyla harmanlayarak Tink eğitim modelini kurguladık ve 2017 – 2018 eğitim öğretim yılında Sancaktepe’de ilk kampüsümüzü açtık. Bu eğitim modeli, teknoloji ile insanı birleştiriyor ve “Odak noktamız insan” mottosu ile yola çıkıyor.

• Okulunuzun özelliklerini bize anlatır mısınız?

Bizlerin, 21’inci yüzyıl yetkinliklerine sahip, teknolojiyi tüketen değil, üretmeyi bilen, girişimci, hızlı adapte olabilen, nitelikli, hayal eden ve hayalini gerçek dünyaya indirgeyebilen, sorumlu, empati kurabilen, pozitif düşünen, takım çalışmasına yatkın nesillere ihtiyacımız var. Bunun için, çocuklarımızın okulda öğrendiklerinin de geleceğe dair olması gerekiyor. Aynı zamanda hayatı da okulda öğrenmelerini sağlamalıyız. Özel bir müfredat ile öğrenmeyi onlar için eğlenceli hale getirmeliyiz. Biz bu eğitimi sağlamak için ‘Tink Eğitim Ekosistemi’ni oluşturduk.
Beş katlı bir piramitten oluşan ekosistemimiz şu şekilde;

TinkSmart: Eğitim sistemimizin zeminini oluşturan yapay zeka tabanlı e-öğrenme platformumuz TinkSmart ile öğretmenlerimiz her bir öğrencimizin gelişimine ve ihtiyacına uygun öğrenme içeriklerini hazırlıyor ve paylaşıyor. Bu platformda öğrencimizin gelişimi takip ediliyor, ölçülüyor, değerlendiriliyor ve raporlanıyor.

Sınıf İçi Uygulamalı Eğitim: Yeni nesil ödev anlayışı ile hazırlanan öğrenme içerikleri öğrencilerimizin derslere hazırlıklı gelmesini sağlıyor. Bu sayede derslerde zamanın büyük bir kısmı uygulamaya ayrılıyor, öğrenim içselleştirilerek kalıcı ve verimli hale getiriliyor.

Akran Öğrenimi: Piramidimizin ortasında yer alan akran öğrenimi ile öğrencilerimiz; erken yaşta birbirlerine yardım etmeyi, öğreterek öğrendikleri bilgileri paylaşmayı ve topluluk önünde kendilerini daha iyi ifade etmeyi öğreniyor.

Proje Tabanlı Öğrenme: Farklı yaş gruplarından öğrencilerimiz, gelecekte bizi bekleyen problemlere ortak projelerle çözümler üreterek öğrenimlerini içselleştiriyor. Öğretmenlerimiz de öğrencilerimize mentorluk yaparak projelerini takip ediyor ve gelişimlerini destekliyor.

Gerçek Hayat Deneyimi: Piramidimizin en üstünde gerçek hayat deneyimi yer alıyor. Kurumsal ortaklarımızla geliştirdiğimiz programlar sayesinde öğrencilerimiz, hafta sonları ve tatil dönemlerinde gerçek iş hayatını deneyimleme ve öğrendiklerini uygulama fırsatı buluyor. Böylelikle üniversite ve meslek seçimlerini kurumsal mentorlar ve rehber öğretmenler eşliğinde bilinçli bir şekilde yapıyorlar.
Fiziki şartlarımızdan bahsedecek olursam, şu anda İstanbul, Sancaktepe’de 10 bin metrekare kapalı alana konumlanan kampüsümüzde eğitim veriyoruz. 550 öğrenciye eğitim verebilecek kapasitedeki okulumuzda ilk yıl lise öğrencilerine eğitim verdik, 2018 – 2019 eğitim öğretim yılı itibarıyla ortaokul öğrencilerine de kapılarımızı açıyoruz. Hedefimiz, beş yıl içinde 10 şehirde kampüs açmak.
Tam donanımlı laboratuvarlar, spor salonu, konferans salonu gibi pek çok imkan sunan kampüsümüz, öğrenci kullanımı için kendi içinde yeterli ortak alanlar barındırıyor. Biz buna da çok önem veriyoruz çünkü eğitim sadece sınıfta değil, sınıf dışında da olduğuna inanıyoruz.

• Okulunuzu diğer okullardan ayıran özellikleri nelerdir?

21’inci yüzyılda, yeni neslin ihtiyaç duyacağı yetkinlikleri kazandırmak için eğitim ve öğrenmenin tüm bileşenlerini yenilikçi ve teknolojik bakış açısıyla okul ortamına entegre etmek gerekiyor. Bu gelişim ihtiyacı doğrultusunda alanında fark yaratarak oluşturduğumuz ve merkezinde insan bulunan Tink Eğitim Ekosistemi ile eğitim ve öğrenmenin sınırlarını kaldırıyoruz. Teknolojiyi; eğitimine, sosyal hayatına ve kariyerine entegre edecek gençleri, dijital yetkinlikler ve girişimcilik ruhu kazandırarak yetiştiriyoruz. Bununla birlikte, güçlü bir akademik altyapı sağlayarak, öğrencilerimizi hayata ve sınavlara eksiksiz hazırlıyoruz.

Bu noktada, Tink ailesi olarak bizleri çok mutlu eden bir gelişmeden bahsetmek isterim. 2018 – 2019 eğitim öğretim yılı itibarıyla okulumuzda yüksek potansiyelli öğrencilere de eğitim vermeye başlayacağız. Okulumuzdaki tüm öğrencilere hali hazırda kişiselleştirilmiş bir müfredat uyguluyoruz. Yüksek potansiyelli öğrencilerimiz de kendileri için en uygun eğitimi alacak ve öğretmenlerimizin mentorluğunda çalışmalarını sürdürecekler. İnanıyoruz ki hem eğitimlerinde hem de hayatlarının sonraki dönemlerinde hepimizi gururlandıracak işlere imza atacaklar. Bu kararı almamızdaki en önemli etken ise yüksek potansiyelli çocuklar konusunda sektörün en deneyimli isimlerinden Tekin Baransel’in Tink ailesine katılması oldu. Lise müdürü olarak çalışmalarına başlayan Tekin Hocamızın bu alandaki deneyimi bizlere ışık olacak.

• Okulunuzun öğrencilere sağladığı avantajlar neler?

Her öğrencinin farklı karakteri, güçlü yönleri, gelişim alanları ve farklı öğrenme yöntemi vardır. Bu nedenle öğrencilerimizin bireysel yetkinliklerini e-öğrenme platformumuzu kullanarak tespit ediyoruz. Bu tespit sonrası, öğrencimizin yetkinlik ve tercihlerine uygun kişisel eğitim programı hazırlıyoruz. Biz bu platforma TinkSmart diyoruz. Teknolojiyi her bir öğrencimizi hedefine en verimli şekilde ulaştıracak yol haritasını çıkartmak ve takip etmek için kullanıyoruz. Bu yol haritası doğrultusunda, platform üzerinden, öğretmenlerimiz ile öğrencilerimizin gelişimine ve ihtiyacına uygun öğrenme içeriklerini hazırlıyor ve paylaşıyoruz. TinkSmart ile öğrencimizin gelişimini takip ediyor, ölçüyor, değerlendiriyor ve raporluyoruz. Tüm bu çalışmaları velilerimizin de gerçek zamanlı görmelerini sağlıyoruz.

Yeni nesil ödev anlayışımız doğrultusunda hazırlanan öğrenme içerikleri ile öğrencilerimizin derslere hazırlıklı gelmesini sağlıyoruz. Bu sayede derslerde zamanın büyük bir kısmını uygulamaya ayırıyor, öğrenimi içselleştirilerek kalıcı ve verimli hale getiriyoruz. Programlama, donanım, robotik, web dizayn, mobil aplikasyonlar, siber güvenlik, oyun geliştirme ve animasyon gibi dijital yetkinlikleri öğrencilerimize özel olarak hazırladığımız teknoloji programımızla kazandırıyoruz.
TinkSmart öğrenme platformumuz ile öğrencilerimizi ulusal ve uluslararası sınavlara hazırlıyoruz. Öğrencilerimize, Milli Eğitim Bakanlığı programının yanı sıra dünyanın seçkin üniversitelerinin kapısını aralayan, Uluslararası Bakolarya Diploma Programını (IB) veriyoruz.
Tink’te yabancı dil öğrenme sürecini çok önemsiyoruz. Anadili İngilizce olan öğretmenlerimiz aracılığıyla öğrencilerimizin İngilizce dilini ana dilleri gibi öğrenip akıcı konuşmalarını hedeflerken, ikinci bir dünya dilini de (Almanca – Fransızca – İspanyolca) iyi derecede öğrenmelerini sağlıyoruz.
Ayrıca Tink olarak bu yaz iki ayrı dönem için ilk kez planladığımız yaz okulu programımız TinkSummer’ı, Özyeğin Üniversitesi iş birliği ile hayata geçiriyoruz. Yaz okulumuzu 10 – 16 yaş aralığındaki çocuklar için teknoloji, sanat, proje geliştirme, spor ve eğlence alanlarına özel tasarladık. Amacımız hem çocukların keyifli vakit geçirmesi hem de beraber güzel bir sinerji yaratarak eğitim almaları.

• Burs imkanlarınız var mı?

Tink olarak en büyük farklarımızdan biri de, eğitimde eşitlik ilkesi gereği, yetenekli ve başarılı çocuklara sağladığımız yüksek burslar. Kendi bünyemizde, Kayıt Kabul Sınavı adı altında bir genel yetenek sınavı uyguluyoruz. Bunun yanı sıra, Haziran ayında gerçekleşecek Liselere Geçiş Sınavı’nda belirli bir taban puanın üzerinde puan alan öğrencilere ayrıcalık tanıyacağız. Burs oranlarımız, öğrencilerin bu sınavlardan aldığı puanlara bağlı olarak yüzde 90’a kadar çıkıyor.