,

Üniversite tercihi yaparken dikkat

Üniversite tercihi yaparken dikkat

YKS sonuçlarının açıklanmasıyla üniversite adayları tercih sürecine odaklandı. 23-29 Temmuz tarihleri arasında yapılacak tercih için adayların dikkatli olması gerekiyor. Doğa Koleji Rehberlik Koordinatörü Sibel İzgiman, öğrencilere tavsiyelerde bulundu: İlgi alanınızı ve hedeflerinizi belirleyin. Üniversiteleri gezin.

ÖSYM’nin belirlediği barajlara göre, TYT’ye girip 150 veya daha fazla puan alan adaylar, özel yetenek sınavlarına başvurma imkanı elde ederken, Tablo 3’ten 2 yıllık ön lisans programlarını tercih edebilecekler. AYT’den 180 veya daha fazla puan alanlar Tablo 4’ten tercih yapabilecek, 4 yıl veya üstü eğitim veren lisans programlarını tercih edebilecek. Doğa Koleji Rehberlik Koordinatörü Sibel İzgiman, üniversite tercihlerinin adaylar için zor bir süreç olduğunu belirterek, “Kariyer hayatlarını belirleyecek ve özgeçmişlerinin önemli bir parçası olacak üniversite ve bölümleri seçmeleri gerekir. Bu nedenle, tercihler mutlaka onları tanıyan, lise hayatı boyunca ilgilerini, yeteneklerini, güçlü ve başarılı olduğu alanları takip etmiş, desteklemiş uzmanlar tarafından yapılmalıdır” dedi.

İlgi duyulan alanlar  gözden geçirilmeli

Tercih yapılırken asıl önemli olanın adayların hangi bölüme ilgi duydukları ve hangi bölümü hedefledikleri olduğunu söyleyen İzgiman, “Her ne kadar adayların başarı sıraları ve üniversitelerin geçen yılki taban başarı sıraları tercihlerde önemli sayısal veriler olsa da tercihe başarı sıralamaları yeten üniversite ve bölümlerin bir listesini çıkartarak başlamak doğru değildir, çoğu zaman kafa karıştırıcıdır. Bu nedenle, tercihe başlamadan önce adaya elde ettiği puan ve başarı sıralamasından bağımsız tüm yıl boyunca hangi bölümleri hedeflediği ve hangi bölümlere ilgi duyduğu sorulmalıdır” diye konuştu.

Tercih sıralamasını  etkileyen değişkenler

Tercih yapılacak üniversitenin önceden araştırılması gerektiğini belirten İzgiman, “Tercih sıralamasını etkileyen pek çok değişken vardır. Eğitim dili, akademik kadrosu, bilime katkısı, mezunlarının başarısının yanı sıra üniversitenin lokasyonu, bulunduğu il ve ilçe, burs olanakları, değişim programları, kulüpleri ve sosyal yaşantısı, kampüs olanakları gibi pek çok kriter tercihlerde göz önünde bulundurulur. Tüm bu adaya has değişkenler değerlendirilmeli ve önem sırasına konmalıdır” diye konuştu.

Üniversite mi önemli, bölüm mü?

Üniversitenin mi yoksa bölümün mü daha önemli olduğu sorusu üzerine İzgiman, “Eğer Tıp, Hukuk, Öğretmenlik gibi alınan diplomayla doğrudan bir meslek sahibi olunabilecek bölümler tercih edilecekse tabii ki bu sorunun yanıtı bölümdür, üniversiteler geniş yelpazede yazılır. Eğer İşletme, Kimya, İletişim gibi bir bilim dalı ya da disiplin tercih edilecekse burada üniversite konusunda biraz daha seçici davranmak daha doğru olabilir” diye yanıt verdi.

24 tercih hakkı bulunuyor

İzgiman, adayın bilmesi gereken önemli bilgileri sıraladı: Her adayın 24 tercih hakkı bulunuyor. Bu tercihlerin hepsinin doldurulma zorunluluğu yok, adayların sadece gitmek istedikleri üniversite ve bölümleri tercih listelerinde bulundurması gerekiyor. Yerleştirildikleri takdirde kayıt yaptırmazlarsa bir sonraki yıl Ortaöğretim Başarı Puanının çarpılacağı katsayı kesintiye uğruyor ve bu da puansal anlamda ciddi bir dezavantaj yaratıyor. Tercihler, en çok istenen en yukarıda olmak üzere, kesinlikle istek sırasına göre sıralanmalıdır. Başarı sıralamasının matematiksel olarak küçükten büyüğe sıralanması koşulu aranmamalıdır. Bir bölümü daha üst sırada yazmak yerleşme olasılığını artırmaz. Ayrıca ilk merkezi yerleşmede yerleşemeyen bir adayın ek yerleşmede yerleşme olasılığı çok düşüktür.

Başarı sıralamaları önemli

Tıp fakültelerini tercih edebilmek için SAY puan türünde en az 50.000
Hukuk fakülteler için EA puan türünde en az 190.000
Mimarlık bölümünü tercih edebilmek için SAY puan türünde en az 250.000
Mühendislik bölümleri (Orman, Ziraat, Su ürünleri fakülteleri ile Ağaç İşleri Endüstri Mühendisliği hariç, Ziraat fakülteleri Gıda Mühendisliği dahil) için SAY puan türünde en az 300.000
Öğretmenlik programları (Rehberlik Ve Psikolojik Danışmanlık ve özel yetenek ile alan tüm öğretmenlik programları dahil) için ilgili puan türünde en az 300.000 başarı sıralamasına sahip olmak gerekiyor.

Cevap anahtarları erişime açıldı

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezinin (ÖSYM) internet sitesinde yer alan duyuruya göre, 15 Haziran’daki Yükseköğretim Kurumları Sınavı (2019-YKS) 1’inci oturum Temel Yeterlilik (TYT) ile 16 Haziran’daki 2’nci oturum Alan Yeterlilik Testleri (AYT) ve 3’üncü oturum Yabancı Dil Testi (YDT) adaylarının cevap kağıtlarının görüntüleri ve burada yaptıkları işaretlemelerin optik okuyucular tarafından okunması sonucu elde edilen aday cevapları ve soruların doğru yanıtları, 9 gün “https://ais.osym.gov.tr” adresinden incelenebilecek. Adaylar, T.C. kimlik numaraları ve şifreleriyle giriş yaptıktan sonra, ilgili sınavı ve “Cevap Kağıdı Görüntüleme” ekranını seçerek, sınavda kullandıkları cevap kağıdı görüntüsünü, yaptıkları işaretlemeleri, aday cevaplarını ve soruların doğru yanıtlarını görebilecek.