,

Uşak’ta yaz spor kursları başlıyor

Uşak Gençlik Hizmetleri Spor İl Müdürlüğü her yıl düzenlediği yaz kurslarına kayıt alamaya başladı.

Uşak Gençlik Hizmetleri Spor İl Müdürlüğü her yıl düzenlediği yaz kurslarına kayıt alamaya başladı.  Konuyla ilgili olarak açıklama yapan Uşak Gençlik Hizmetleri Spor İl Müdürü Şahin Mercan öğrencileri 28 branşta açılacak olan kurslara katılmaya davet etti.

Okul sporların ve kış spor faaliyetlerinin sonuna gelindiğini akabinde yaz spor okullarını 29 Haziran’da açacaklarını belirten Mercan; “Şu an müracaatların alıyoruz. Kışı dolu dolu geçirdik. Uşak’ta 32 çocuğumuz Türkiye’de dereceye girdi. Atletizmde Mehmet Çelik kardeşimiz dünya şampiyonu oldu. Wushu’da Hatice kardeşimizi geçen hafta Rusya’da Avrupa şampiyonu oldu. Bu gençler bizim gurur kaynağımız, Uşak’ın milli ve yerli değerleridir, hep beraber sahip çıkmamız lazım.” dedi.

28 Spor Branşta Türkiye’nin en iyi antrenörlerine sahibiz

Yaz spor okullarına an itibariyle 400 öğrencinin başvuru yaptığı bilgisini veren Mercan; “Geçen yıl toplam müracaat sayımız 4156 olmuştu, bu sene de 4500 civarı bir müracaat bekliyoruz. Yaz spor kurslarımız 28 branşta gerçekleşecek. Atletizm, Futbol, Halter, Güreş, Boks, Karete, Jimnastik, Masa Tenisi, Taekwondo gibi belli başlı branşlarımız var. Futbol antrenörümüz olmadığı için dışarıdan ücret mukabilinde antrenör görevlendiriyoruz ve havuz giderlerinin yüksek olmasından dolayı bu iki branşımız ücretli. Geçen yıl futboldan 2 aylığına 50 lira almıştık bu sene henüz fiyat belirlenmedi. Bu iki branşımızın dışındaki bütün branşlarımız ücretsizdir, halkımıza bu konuda hizmet etmekten gurur duyuyoruz. Antrenörlerimiz konusunda iddialıyız. Türkiye’deki en iyi antrenörlerin bizde olduğunu düşünüyoruz. Uşaklı velilerin ailelerin çocuklarını bize emanet etmelerini sizin aracılığınızla istiyoruz. Kurslarımız 29 Haziran’da başlayacak 29 Ağustos’da sona erecek.” şeklinde konuştu.

Spor yapan öğrenci derslerinde daha başarılı oluyor

Türkiye’de spor yapan öğrencisini dersleri zayıf olur şeklinde yanlış bir algı olduğuna değinen Mercan konunun aslında böyle olmadığını Kanada’daki bir araştırma hakkında verdiği bilgilerle anlattı; “4 bin denek üzerinde uygulanmış. Araştırmaya göre spora gidenlerin ani karar verme yetenekleri, soru çözme yetenekleri gelişiyor ve bu durum derslerine de yansıyor. Hayatları planlı oluyor, yemesi, dinlenmesi, antrenman saatleri bir plana giriyor dolayısıyla dersi de bir plana girmiş oluyor. İnşallah hep beraber veli-antrenör-biz ve sizlerin vesilesiyle Türkiye’deki bu yanlış anlaşılmayı kıracağız.”

Uşak’ın Cirit Sahası Türkiye’de 1 Numara

Uşak’taki spor yatırımları konusunda bilgi veren Mercan cirit sahasının kendi sahasında Türkiye’de tek olduğunu vurguladı. Mercan;” Hem atlı cirit hem rahvan at yarışlarını yapıldığı tek yer Uşak’tır. Kalfa korusunda Bin 750 oturma kapasiteli 56 at barınağının olduğu çok güzel bir tesis yaptık. Şu an çevre düzenlemesi yapılıyor. İnşallah Eylül-Ekim aylarında cirit maçlarımızla halkımıza hizmet vermeye başlayacak. Geçen yıl ciritte Türkiye 2.’si ve 3.’sü Uşak’ımızdan çıkmıştı. Kulüplerimizi ve ciritçi kardeşlerimize de tebrik ediyorum. Üç bin kişilik yeni kapalı spor salonu yapıyoruz, bir aya kadar bitirilmesini hedefliyoruz. İnşallah yeni sezonda yeni spor salonumuzda hizmet vermeye başlayacağız. Kent Park projesi kapsamında Kalfa korusunda 10 bin kişilik yeni bir stat yapılacak, ondan sonra biz buradan tamamen taşınacağız.