YKS ek tercihleri nasıl yapılıyor?

Milyonlarca lise son sınıf öğrencisinin öğretim yılı bitimiyle başlayan üniversite telaşı YKS sınav sonuçlarının açıklanmasıyla son buldu. Yerleşemeyen öğrenciler için de ek yerleştirme tercih süreci başladı. YKS ek tercih işlemleri 14 Eylül’de başladı ve 20 Eylül tarihine kadar devam ediyor. 2018 üniversite tercihlerinde bir okula yerleşemeyen adaylar şanslarını ek tercihlerde deneyecek.

YKS EK TERCİHLER NASIL YAPILIR?

2018-YKS Ek Yerleştirme Tercih Bildirimi T.C. Kimlik numarası ve şifre ile ÖSYM’nin http://www.osym.gov.tr internet adresinden bireysel olarak yapılacaktır. Bunun dışında tercih bildiriminde bulunulamaz (posta, fax, elektronik posta vb.)

2018-YKS merkezî yerleştirmede bir yükseköğretim programına yerleştirilmiş olan adaylar, ek yerleştirmede tercih yapma hakkına sahip değildir. Ek yerleştirmede tercih yapabilmek için, 2018-YKS merkezî yerleştirmede hiçbir yükseköğretim programına yerleştirilmemiş olmak gerekir.

2. Merkezî yerleştirmede kontenjanı dolan ve en küçük puanı oluşan ancak, yerleştirilen adaylardan birkaçının kayıt yaptırmaması nedeniyle kontenjan açığı oluşan Tablo-3’teki ön lisans programları ile Tablo 4’teki lisans programlarını, programın en küçük puanına eşit veya daha büyük puana sahip olan adaylar tercih edebilecektir. Kontenjanı dolmayan ve en küçük puanı oluşmayan programları, ilgili yerleştirme puanı hesaplanmış tüm adaylar tercih edebileceklerdir.

3. 2018-YKS’de özel yetenek sınavı ile bir yükseköğretim programına yerleştirilmiş olan adaylar da ek yerleştirme için tercih yapabileceklerdir.

4. Adayların yükseköğretim programlarını tercihleri arasında gösterebilmeleri için bu programların koşullarını karşılamaları gerekmektedir.

2018 Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) bu sene ilk kez uygulanmıştı. Sık sık sınav sisteminde yapılan değişiklikler en çok öğrencileri zorluyor. Yeni sistemin bu sene de birçok öğrencinin ve kontenjanın açıkta kalmasına neden olması eleştiriliyor. ÖSYM, ek tercih taleplerini alarak yeniden yerleştirmelerde bulunacak. İşte ek yerleştirme tercih kılavuzu ve başvuru ekranı…

EK YERLEŞTİRME TERCİHLERİ NE ZAMAN SONA ERİYOR?
2018 Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) sonuçlarına göre 2018-2019 öğretim yılı için yükseköğretim programlarına ek yerleştirme işlemleri, ÖSYM tarafından yapılacak. Adaylar, 2018-YKS Ek Yerleştirme tercihlerini, 14-20 Eylül 2018 tarihleri arasında T.C. Kimlik numarası ve şifreleri ile ÖSYM’nin https://ais.osym.gov.tr internet adresinden bireysel olarak yapacaklar.